Bogactwo zastosowań taśmy dwustronnej

Man taping cardboard box to move

Taśmę dwustronną stosuje się w wielu różnych sytuacjach, które często są całkiem zwyczajne. Powodem zwykle okazuje się chęć trwałego sklejenia ze sobą dwóch płaszczyzn o różnych fakturach oraz przeznaczeniach. Ludzie używają ich na co dzień i w zasadzie zupełnie się nad tym nie zastanawiają. Warto jednak mieć świadomość, do czego można je wykorzystać, by w pełni zrozumieć możliwości tego rodzaju taśmy.

Co trzeba wiedzieć jeszcze przed zakupem

Taśmy dwustronne są wykorzystywane praktycznie na każdym kroku. Nim jednak podejmie się decyzję o ostatecznym zakupie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce się coś kleić na zewnątrz czy wewnątrz budynku.

Przy wyborze pierwszej opcji, należy sięgnąć po warianty odporne na niskie i wysokie temperatury oraz działanie różnych czynników atmosferycznych.

Dobrze też pomyśleć o taśmie, w której wykorzystana została masa klejąca nieczuła na działanie promieni UV – dzięki temu zyska się gwarancję, że złączone powierzchnie nie oderwą się od siebie pod wpływem działania słońca.

Znaczenie ma także rodzaj powierzchni, które będzie się sklejać. Inna taśma przyda się w przypadku tych idealnie gładkich, a inna poradzi sobie z tymi bardziej problematycznymi – chropowatymi i nierównymi.

Jak przyklejać za pomocą taśmy, by zrobić to skutecznie?

Przede wszystkim, taśmy dwustronne nie powinny być przyklejane w zbyt niskiej temperaturze, ponieważ w przeciwnym razie zmniejszy się siła początkowa klejenia.

Warto również zadbać o to, by łączone powierzchnie zostały właściwie oczyszczone i wytarte (muszą być suche). Wiele też zależy od tego, jaki materiał zamierza się skleić.

Nie trzeba się niczym martwić, jeśli znajdują się one w grupie tych niesprawiających problemów – metal, szkło, drewno, część tworzyw sztucznych oraz drewno.

Jeśli jednak zamierza się łączyć ze sobą gumę, polietylen czy polipropylen, warto wcześniej przeprowadzić testy, by wiedzieć, czy klej na pewno dobrze zwiąże. W trakcie klejenia warto dobrze docisnąć taśmę, co ułatwi jej mocne przywarcie do obu powierzchni.

Różne rodzaje taśm – gdzie stosować?

Jeśli zachodzi potrzeba sklejenia czegoś poza domem, dobrze jest wyposażyć się w specjalną taśmę, która może być stosowana na powietrzu. Z jednej strony, musi okazać się na promienie UV, żeby nie ulegać słońcu, z drugiej natomiast wykazywać się odpornością na działanie wielu czynników zewnętrznych (chodzi tu szczególnie o ekstremalnie wysokie oraz niskie temperatury, w których klej mógłby utracić swoje właściwości).

Z kolei gdy chce się złączyć coś na stałe w wyjątkowo wilgotnym pomieszczeniu, dobrze jest mieć wodoodporny wariant taśmy. Dzięki temu żaden płyn ani para nie dostanie się pod jej powierzchnię i nie spowoduje rozklejenia się obu spojonych części.

Jeśli natomiast ktoś obawia się rozmaitych uszkodzeń, może spróbować z wariantem taśmy wzmacnianej. Do delikatnych rzeczy wystarczy z kolei taśma piankowa o sporej elastyczności. Właśnie dlatego, że rodzajów taśm jest tak wiele, trzeba się dobrze zastanowić, na którą ostatecznie postawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię