Co to jest promesa kredytowa?

promesa kredytowa

Konieczność zaciągnięcia znacznej pożyczki wiąże się często z licznymi komplikacjami. Należy oszacować swoją zdolność kredytową, przedstawić doradcy niezliczone dokumenty, zaplanować, jaki rodzaj rat nas interesuje, sprawdzić, jak przedstawia się na rynku bankowości aktualne oprocentowanie. Mianem promesy kredytowej określamy deklarację banku o zdolności kredytowej ewentualnego dłużnik. Jest to również zobowiązanie do udzielenia kredytu, o ile klient spełni określone w umowie warunki. Dokument ten stanowi niejako zabezpieczenie otrzymania kredytu. Dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem oraz jak promesa kredytowa jest udzielana? Przekonajmy się.

Jak wspomnieliśmy na początku, promesa jest umową zawieraną między potencjalnym kredytobiorcą a instytucją udzielającą kredytów (a zatem – najczęściej bankiem). Dzięki niej można uniknąć dodatkowych problemów związanych z nagłą odmową udzielenia pożyczki. Warto jednak mieć na względzie, że różne placówki bankowe mogą w odmienny sposób traktować taki dokument. Dla jednych jest to wiążąca deklaracja, ale dla innych – niekoniecznie. W takich przypadkach promesa ma wymiar informacyjny i niekorzystny dla klienta.

Potwierdzenie posiadania zdolności kredytowej warto jest oczywiście oszacować we współpracy z doradcą bankowym. Trzeba tutaj jednak mieć na uwadze, że ostateczna ocena może nie pokrywać się z początkowo nakreślonymi warunkami. W takich właśnie przypadkach sprawdza się promesa kredytowa. Placówka zobowiązuje się wtedy do udzielenia kredytu – gdzie zatem leży problem? Po pierwsze, koszt zawarcia umowy wynosi kilkaset złotych. Po drugie, obowiązuje ona na ogół przez miesiąc, toteż przy zakupie nieruchomości warto zaplanować wszystkie działania odpowiednio wcześniej (podpisanie umowy przedwstępnej, potwierdzenie zdolności kredytowej, wystąpienie o promesę itp.).

promesa kredytowa

Zaznaczmy jednak, że promesa kredytowa to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w świetle tego, jak światowa sytuacja ekonomiczna jest zmienna. Jej dodatkową funkcję, w przypadku przedsiębiorców czy niewielkich firm, może stanowić to, że w pewnym stopniu potwierdza wiarygodność instytucji, jej płynność finansową oraz zdolność do dotrzymywania zobowiązań.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię