Na czym polegają raty annuitetowe?

raty annuitetowe

Zakup mieszkania, budowa domu, wymiana samochodu, przygotowanie wesela. To wydatki, z którymi często trudno poradzić sobie bez pomocy instytucji udzielających kredytu. Na rynku gospodarczym można znaleźć wiele ofert pożyczek długoterminowych, jak i tych obwarowanych krótszym okresem spłaty.

Decyzje dotyczącą tego, jakiego rodzaju zobowiązanie kredytowe zawrzeć warto przeanalizować pod wieloma aspektami. Jednym z nich jest rodzaj rat, które będziemy uiszczać przez określony w umowie okres czasu. Oprocentowanie stanowi dla wielu osób czynnik kluczowy, ale dobrze jest też rozważyć postać rat. Oto, dlaczego raty annuitetowe, czyli równe pozostają jedną z częściej wybieranych opcji. Jak wiadomo, składają się one z dwóch części – odsetkowej oraz kapitałowej. W przypadku elementu odsetkowego jego wysokość jest zależna nie tylko od oprocentowania, ale i czasu trwania kredytu. Raty annuitetowe są sposobem na uzyskanie pożyczki dla osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na wykorzystanie opcji rat malejących. Wysokość zobowiązania, którym pozostają raty annuitetowe nie zmienia się w okresie spłacania pożyczki. Wartość tej niezmiennej kwoty wylicza się w oparciu o to, jaki jest ogólny kapitał oraz jaką wysokość odsetek wyznaczył kredytodawca. Co jednak istotne – w początkowym okresie spłacane są głównie odsetki, a dopiero w kolejnych ratach – faktyczny kapitał.

W przypadku rat malejących na każdą ratę składają się niezmieniona część spłacanego kapitału oraz malejące z upływem czasu części odsetkowe. Która opcja jest bardziej opłacalna? Raty malejące gwarantują całkowity mniejszy koszt kredytu oraz szybszą spłatę kapitału. Mimo to jednak – początkowo wiążą się z dużo większymi wydatkami.

raty annuitetowe

Decydując się z kolei na raty annuitowe łatwiej uzyskać pożyczkę – nie trzeba bowiem obawiać się, że wymagana będzie dużo wyższa zdolność kredytowa. Równe płatności okresowe pozwalają w lepszy sposób zaplanować domowy budżet. Dodatkowo można je realizować w dwóch postaciach – na początku bądź na końcu okresu obliczeniowego. Instytucje udzielające pożyczek obliczając raty annuitetowe biorą pod uwagę również stopę oprocentowania w stosunku rocznym, co należy mieć na uwadze zwłaszcza przy niestabilnej sytuacji gospodarczej.

Annuita (ang. annuity) – forma spłaty kredytu, pożyczki lub leasingu), polegająca na tym, że klient spłaca swe zobowiązanie w równych płatnościach w każdym okresie spłaty raty.

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Annuita

Poprzedni artykułSzybki przelew – wady i zalety
Następny artykułCo należy rozumieć przez roszczenie regresowe?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię