Czym różni się poręczenie bankowe od gwarancji

poreczenie bankowe

Pożyczki krótkoterminowe jak i kredyty to często jedyne rozwiązanie w przypadku nieprzewidzianych w domowym budżecie wydatków. Rozwiązaniem korzystnym bywa w takich wypadkach skorzystanie z pomocy najbliższych osób. Aby tę kwestię sformalizować stosowane jest poręczenie bankowe. O tym, na czym konkretnie polega oraz jakie są jego zalety piszemy poniżej.

Poręczenie bankowe stanowi formę zabezpieczenia, obok hipoteki oraz weksli, dla udzielającej kredytu instytucji. Poręczenie nie ogranicza się do podpisania. Warto w sposób szczegółowy ustalić warunki zobowiązania. Wedle kodeksu cywilnego umowa taka nakłada obowiązek spłaty zobowiązania na osobę trzecią, w momencie gdy dłużnik nie może dokonać spłaty. Warto mieć jednak świadomość swoich praw, gdy już zdecydujemy się poręczyć.

Przede wszystkim poręczenie bankowe może mieć różny charakter. Zobowiązanie obejmuje zatem często jedynie niespłaconą wartość  – gdzie żyrant nie zobowiązuje się do spłaty kredytu i odsetek (oraz kosztów operacyjnych), ale tylko do uiszczenia wartości, jaką miał początkowy kapitał. Dodatkowo w umowie warto zastrzec konieczność weryfikowania podpisem każdej zmiany w zakresie sposobu oraz terminu płatności, jak i wysokości rat.

Poręczenie bankowe nie jest tożsame z gwarancją. Mimo, iż oba te zobowiązania stanowią środek zabezpieczenia wierzytelności, to jednak w przypadku poręczenia zakres odpowiedzialności jest mniejszy. Zobowiązanie w przypadku gwaranta jest jednostronne, natomiast poręczyciel to inaczej  „dłużnik pomocniczy”. Przysługują mu zatem wszelkie możliwości prawne – m.in. szanse na wystosowanie roszczeń wobec wierzyciela etc. Z drugiej strony umowa zawarcia gwarancji pozostaje odpłatna – dlatego też dobrze jest skonsultować ewentualną decyzję o rodzaju żyrowania ze swoim doradcą finansowym.

poreczenie bankowe

Niezależnie od tego, w jak bliskich stosunkach jesteśmy z kredytobiorcą warto monitorować jego zdolność w zakresie spłacania pożyczki. Warto pamiętać, że poręczenie bankowe zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie należy udzielać go osobom, których intencji nie jesteśmy do końca pewni – w rezultacie możemy bowiem znaleźć się w sytuacji, w której odpowiedzialność za cudzy kredyt czy pożyczkę będzie spoczywała na naszych barkach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię