Jak czyścić zamszowe kozaki z soli? Podpowiadamy

Zamszowe kozaki to kwintesencja zimowej stylizacji. Doskonale prezentują się w połączeniu z grubymi rajstopami, dzianinowymi sukienkami i stylowymi płaszczami na chłodne dni. Sęk w tym, że wilgoć i sól drogowa rozsypywana obficie na chodnikach i ulicach mogą im zaszkodzić. W wyniku działania soli na zamszu powstaną nieestetyczne zacieki. Ale spokojnie. Wcale nie muszą pozostać na Twoich butach na zawsze. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć.

Po pierwsze i najważniejsze: zadbaj o regularną impregnację i pielęgnację butów zamszowych. Pielęgnacja odpowiednimi środkami chroniącymi buty przed wilgocią sprawi, że będą one lepiej zabezpieczone przez tym, co czeka na nie na chodnikach. A gdy już zacieki się pojawią, nie zwlekaj z ich usunięciem. Przystąp do działania tuż po powrocie do domu. To najlepsza szansa na to, aby Twoje zamszowe kozaki wróciły do pełni formy.

Krok 1: suszenie

Skoro Twoje buty „złapały” zacieki soli, znaczy to, że trochę (lub trochę bardziej…) namokły. Pierwszym krokiem do przywrócenia im pełnej sprawności będzie więc ich dokładne wysuszenie. Pamiętaj: nie próbuj usuwać plam „na świeżo” – zwłaszcza jeżeli na butach dodatkowo pojawiło się błoto i inne zanieczyszczenia. Tym sposobem możesz je wetrzeć jeszcze głębiej. Zamiast tego:

  • zdejmij buty,
  • wypchaj ich wnętrze starymi gazetami lub innymi papierami – aby wchłonęły wilgoć,
  • zasuń cholewkę – ją również możesz wypełnić gazetami, a najlepiej, jeżeli włożysz buty w prawidła,
  • pozostaw do wysuszenia – uwaga! Absolutnie nie bezpośrednio przy kaloryferze czy suszarce typu „farelka” – wówczas buty mogą nadmiernie wyschnąć lub się odkształcić.

Krok 2: oczyszczenie

Gdy buty będą już suche, weź do ręki specjalną gumkę lub szczoteczkę silikonową do zamszu i za jej pomocą dokładnie wyszczotkuj buty. Szczególną uwagę zwróć oczywiście na zabrudzone partie, a więc te tuż przy podeszwie. Dobrze będzie jednak, jeżeli przy okazji wyszczotkujesz również cholewkę.

Szczotkowanie pozwoli się pozbyć np. błota i nada włosiu ładniejszy wygląd.

Krok 3: usuwanie soli

Teraz przystępujesz do najbardziej kluczowego zadania – mierzysz się bezpośrednio z zaciekami. Do tego celu będziesz potrzebować:

  • miękkiej szmatki – najlepiej z bawełny lub mikrofibry,
  • odrobinę mleka lub roztworu z octu i wody (proporcje 1:1).

Nawilż delikatnie szmatkę w mleku lub wodzie z octem i lekko zetrzyj zasolone miejsca na Twoich butach. Pamiętaj, aby nie szorować ani nie myć butów, posługując się siłą. Delikatne pocieranie pozwoli wykonać zadanie bez ryzyka uszkodzenia delikatnego, zamszowego materiału.

Krok 4: impregnacja

Gdy plamy z soli odejdą do przeszłości, czas swoje piękne zamszowe kozaki zaimpregnować. W tym celu sięgnij po specjalny środek do impregnacji zamszu lub skór welurowych, najlepiej w sprayu. Spryskaj nim sowicie buty. Możesz również sięgnąć dodatkowo po specjalny spray do wzmacniania kolorów Twoich zamszowych butów – to jednak tylko opcja, a nie konieczność.

Piękne zamszowe kozaki, np. te z kolekcji Renee mogą Ci służyć doskonale również zimą. Aby tak było, musisz jedynie zadbać o ich pielęgnację. Zrób to zgodnie z naszymi wskazówkami, a nawet najgorsza pogoda nie będzie Ci straszna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię