Dominikana – Punta Cana, plantacje kakaowca i humbaki

dominikana

Bajeczna Dominikana to ciekawy kierunek podróży dla wszystkich tych, którzy tęsknią za pięknymi plażami, słoneczną pogodą i dalekimi wyprawami. Z wycieczki będą zadowolone również osoby kochające egzotyczną przyrodę oraz wielbiciele fotografii. Na każdym kroku będziemy napotykać krajobrazy, które nie sposób nie uwiecznić na zdjęciach. Jakie atrakcje znajdziemy na Dominikanie? Co warto zwiedzić i gdzie się wybrać w tej części Karaibów?

Santo Domingo – stolica Dominikany

Podróż do Dominikany warto rozpocząć od wizyty w Santo Domingo. Stolica jest najstarszym stałym osiedlem europejskim w Ameryce Północnej i Południowej. Została założona w 1496 roku przez Bartłomieja Kolumba, który był bratem słynnego Krzysztofa Kolumba. Stara część miasta nazywana Zona Colonial to miejsce, w którym rozpoczęła się historia osiedlania tych terenów przez Europejczyków. Do tej pory zachowały się zabytki i domy z czasów kolonialnych, które warto zobaczyć. Wielbiciele historii i architektury nie będą narzekać na zbyt małą liczbę miejsc do zwiedzania. Co więcej, dzielnica Zona Colonial została w 1990 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze punkty, które trzeba odwiedzić podczas wizyty w Santo Domingo, to muzeum Alcázar de Colón, katedra Santa María la Menor, budynek El Palacio Consistorial oraz najstarsza brukowana ulica Nowego Świata, czyli Calle Las Damas.

Miasto ma swój niepowtarzalny klimat. To największa aglomeracja miejska na Karaibach, która jest politycznym, handlowym, kulturalnym, finansowym i przemysłowym centrum Republiki Dominikańskiej. Santo Domingo nigdy nie cichnie. Podczas zwiedzania tajemnic miasta ciągle będziemy otoczeni ulicznym gwarem, głośną muzyką, a nawet tańcami na środku ulicy. Z każdej strony otaczają nas kolorowe uliczki, a mieszkańcy są otwarci i bardzo weseli.

Wyspa Catalina – rarytas dla wielbicieli nurkowania

Przepiękna wyspa Catalina to wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników podwodnego podziwiania przyrody. Przy brzegach wyspy panują idealne warunki do nurkowania z maską lub butlą. Cała przygoda zaczyna się od rejsu zadaszonym katamaranem na wyspę Catalina. Zejście pod wodę odbywa się dwa razy – najpierw na głębokość 18 metrów, a potem 15 metrów. W tym czasie mamy możliwość oglądania jednej z najpiękniejszych ścian rafowych na Dominikanie. To wyjątkowa okazja, by podziwiać morską roślinność oraz egzotyczne ryby.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem zejścia pod wodę jako nurek jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Bez certyfikatu PADI nie będziemy mogli nurkować, więc warto zadbać o niego przed wyjazdem. Osoby, które nie chcą porywać się na samodzielne nurkowanie, mogą skorzystać ze snorkelingu. Jest to dużo prostsza metoda obserwacji podwodnego świata. Wystarczy tylko założyć maskę z rurką oraz płetwy i położyć się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą.

Jednak to nie koniec atrakcji. Kiedy znajdziemy się już na terenie Cataliny, czeka nas tam odpoczynek na pięknej plaży. Po wyczerpującym nurkowaniu warto spróbować dań typowych dla Dominikany. W restauracjach znajdziemy owoce morza, langusty, ryby i ślimaki lambi. Narodowym dominikańskim daniem jest La Bandera składające się z ryżu, fasoli i kurczaka oraz gęsta zupa Sancocho z kurczakiem i juką.

Punta Cana – pas tropikalnych plaż

Będąc na Dominikanie, nie można przejść obojętnie obok plaż Punta Cana. 64-kilometrowe Wybrzeże Kokosowe jest symbolem Dominikany i dumą jego mieszkańców. Złoty piasek otoczony palmami kokosowymi, lazurowa woda oraz ukryte w oceanie rafy koralowe to kwintesencja Punta Cana. Plaże otacza 30-kilometrowy pas wybrzeża znany z luksusowych hoteli, restauracji, klubów i barów. Wszyscy wielbiciele wylegiwania się na białych plażach będą zachwyceni tym miejscem!

Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas w Punta Cana? Aktywne osoby docenią światowej klasy pola golfowe, park ekologiczny, możliwość wędkowania na otwartym morzu, nurkowania, pływania kajakiem czy jazdy konnej. Jeżeli odpowiednio wybierzemy datę naszej podróży, możemy skorzystać z jednodniowego karnawału Punta Cana Carnival, który swoim rozmachem dorównuje temu w Rio. Barwne kostiumy pełne piór, głośna muzyka, uliczne tańce, brokat i cekiny są charakterystyczne dla Punta Cana Carnival. Podczas zabawy możemy nacieszyć się niepowtarzalną atmosferą tego miejsca oraz spróbować regionalnych przysmaków, które znajdziemy na wielu ulicznych straganach. Więcej na temat atrakcji w Punta Cana można znaleźć na https://www.tui.pl/wypoczynek/dominikana/punta-cana.

Zwiedzanie plantacji kakaowca

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Dominikana jest znana z pysznej czekolady. Będąc na wyspie, warto wybrać się na wycieczkę na jedną z plantacji kakaowca i spróbować lokalnego przysmaku. Tłusty i aromatyczny napar ze świeżo wypalonych ziaren z dodatkiem kory cynamonowca to smak, który jest charakterystyczny dla tych rejonów.

Ogromną popularnością cieszą się wycieczki do największej firmy zajmującej się produkcją czekolady, czyli Rizek Chocolate. Podczas zwiedzania fabryki oraz plantacji można poznać od podszewki cały proces produkcyjny – od sadzenia roślin po wyrabianie gotowej tabliczki czekolady. Natomiast jeżeli wybierzemy wycieczkę Chocolate Full Day Tour, będziemy mieć możliwość obejrzenia Atelier Braci Gullien. Oprócz ciekawostek na temat czekolady czeka nas tam również podróż do świata muzyki i ceramiki. Chocolate Full Day Tour posiada certyfikat Sprawiedliwego Handlu.

Humbaki z Zatoki Samana

Bardzo ciekawą atrakcją dla osób, które będą przebywały na Dominikanie od stycznia do marca, jest sezon godowy humbaków. Co roku w okolice Zatoki Samana, gdzie znajduje się Rezerwat Ssaków Morskich Republiki Dominikańskiej, przypływają tysiące humbaków. Ich celem jest dobranie się w pary oraz odhodowanie swojego potomstwa w ciepłym akwenie w pierwszym okresie ich życia. Obejrzenie tak dużych stad humbaków to niezwykła rzadkość i wyjątkowe przeżycie.

Ogromne ssaki morskie z gatunku Megaptera noveangliae migrują do wybrzeży Dominikany aż z północnego Atlantyku. Podczas okresu godowego humbaków organizowane są kilkugodzinne wycieczki łodzią na terenie parku. Ten niezwykły spektakl możemy oglądać również z brzegu. Samce prezentują swoje śpiewy godowe, podczas których uderzają ogonami w taflę wody oraz prześcigają się w obrotach i podskokach.

Raj dla wielbicieli parków przyrody

Dominikana to również idealne miejsce dla wszystkich miłośników dzikiej i egzotycznej natury. Na swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni skrywa ogromną liczba parków narodowych i rezerwatów przyrody. Dlatego najlepiej przygotować się na wiele godzin zwiedzania, bo trudno jednoznacznie wskazać ten najlepszy. Popularną atrakcją na Dominikanie jest region Samana z parkiem narodowym Los Haitises. Powstał on w 1976 roku, obejmując swoim obszarem lasy namorzynowe oraz wysepki wapienne z jaskiniami Indian Taino. Los Haitises skrywa w sobie nieprzebrane bogactwo endemicznej roślinności oraz stanowi dom dla egzotycznych ptaków i innych zwierząt.

Podczas podziwiania piękna natury na Dominikanie nie możemy pominąć wycieczki do wodospadu El Limon na półwyspie Samana. Oprócz samego wodospadu równie ciekawa jest droga prowadząca do niego przez tropikalny las. Jeżeli marzy nam się podziwianie dominikańskiej natury z lotu ptaka, możemy wybrać się w tę podróż awionetką.

Kolejnym ciekawym miejscem jest szczyt Pico Isabel de Torres, który znajduje się na terenie rezerwatu. Górę można zdobyć dzięki kolejce linowej lub wjeżdżając na nią konno. Podczas podróży na szczyt możemy podziwiać lasy pełne mahonii i drzew trąbkowych. Jeżeli będziemy mieć szczęście, może uda nam się wypatrzeć jakieś egzotyczne zwierzęta. W końcu narodowym symbolem Dominikany są kolorowe papugi Cotica. Na szczycie Pico Isabel de Torres czeka na nas ogród botaniczny, kopia pomnika Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro oraz zachwycający widok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię