Jak groźne dla zdrowia jest zatrucie czadem

zatrucie czadem

Czad to inaczej tlenek węgla. Stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia szczególnie zimą, ponieważ trudniej o optymalną wentylację ogrzewanych pomieszczeń, natomiast stan przewodów kominowych w domach pozostawia wiele do życzenia. Czad – cichy zabójca – powoduje setki, a nawet tysiące zatruć w ciągu roku. Jest bezbarwny, nie ma zapachu. Jakie objawy daje zatrucie czadem oraz jak się przed nim uchronić? Zapraszamy do lektury.

Zatrucie czadem jest często spotykane. Warto zwrócić uwagę już na pierwsze objawy, ponieważ ten gaz wchłaniany jest przez układ oddechowy i utrudnia m.in. transport tlenu do komórek organizmu, w tym do płuc oraz innych narządów. Skutkuje to niedotlenieniem, co z kolei może prowadzić nawet do zatrzymania akcji serca. Częstotliwość występowania symptomów zależy oczywiście od tego, w jakim stężeniu czad występuje w powietrzu oraz jak długo jesteśmy narażeni na jego działanie. Niepokoić powinny nas następujące po ataku migrenowym zawroty głowy, zaczerwienienia skóry, mdłości i wymioty, osłabienie i ból mięśni. Kolejno do objawów mogą dołączyć też przyspieszony oddech i puls, konwulsje, a nawet omdlenia. W takim wypadku konieczne jest natychmiastowe udzielenie pomocy, w przeciwnym razie może bowiem nastąpić zgon.

Zdarza się, że do zatruwania czadem dochodzi regularnie. W takich sytuacjach do objawów poza bólami głowy zaliczają się problemy z pamięcią i koncentracją, gorsze odbieranie bodźców z otocznia (węchowych, wzrokowych), słaby apetyt, częste drżenie mięśni, problemy ze snem. Dochodzi w tym czasie do nieodwracalnych uszkodzeń komórek organizmu, toteż warto monitorować zarówno swój stan zdrowia, jak i kondycję domowych instalacji grzewczych.

zatrucie czadem

Czad jest emitowany głównie przez przewody kominowe w pomieszczeniach ogrzewanych piecami na węgiel czy drewno. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie gazowe daje pełną gwarancję bezpieczeństwa. Każdorazowo warto pamiętać o prawidłowej eksploatacji oraz regularnych przeglądach. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w specjalne urządzenie monitorujące ilość szkodliwych gazów w powietrzu. Ich koszt nie jest wysoki, a proces instalacji nie trwa długo – natomiast korzyści użytkowania mają charakter długofalowy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię