Homeopatia – czym jest i jaka jest jej skuteczność

homeopatia

Jedną z dziedzin medycyny, która mimo dość długiej tradycji do dzisiaj budzi kontrowersje jest homeopatia. Mimo, iż uznaje są za metodę leczenia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), a w wielu krajach na całym świecie dyscyplina ta jest wykładana nawet na uniwersytetach w skuteczność homeopatii można wątpić. Dlaczego? Być może ze względu na niekonwencjonalne podejście do terapii i leków – o czym piszemy poniżej.

Czym są leki homeopatyczne?

Wedle uogólnionych statystyk na całym świecie ponad 200 tysięcy wykwalifikowanych lekarzy poleca leki homeopatyczne. Czym jednak są? To w większości wytwarzane z naturalnych surowców preparaty. Można wyszczególnić jednoskładnikowe oraz złożone leki, w których kluczowe pozostaje odpowiednie połączenie składników. Leki jednoskładnikowe można stosować w połączeniu z innymi lub naprzemiennie, natomiast złożone – jako główny element terapii.

Najistotniejszym założeniem homeopatii jest jednak to, iż każda lecznicza substancja musi być maksymalnie rozcieńczona, wzmacnia to bowiem jej działanie.

Warto przy tym wspomnieć, że „podobne” leczy się „podobnym”, co oznacza podawanie minimalnych dawek czynnika, który spowodował dane schorzenie. Organizm nabiera dzięki temu sił nie tylko do walki z chorobą, ale i zwiększa się jego naturalna odporność. Brzmi dość niewiarygodnie, niemniej jednak – nie brakuje lekarzy, którzy przepisują leki homeopatyczne nawet pacjentom cierpiącym na przewlekłe czy nawet nieuleczalne choroby.

Jak dalej będzie się rozwijać dyscyplina?

Zwolennicy homeopatii – a ci są liczeni na świecie w setkach milionów – uważają, że terapia tego typu ma pobudzić organizm do walki z chorobą oraz do osiągnięcia równowagi. Można zauważyć, iż w dużej mierze przypomina to efekt placebo, w którym osiągany jest cel bez podawania środków o działaniu leczniczym. Homeopatia rozwija się – nawet w krajach, gdzie tradycyjna opieka medyczna stoi na wysokim poziomie. We Francji, Niemczech czy Belgii leki te są nawet refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (w różnym stopniu). Z kolei Wielka Brytania to kraj, w którym funkcjonuje 6 szpitali homeopatycznych, m.in. Królewski Homeopatyczny Szpital w Londynie. Także we Francji dla pacjentów nawet w tradycyjnych szpitalach dostępne są (na różnorodnych oddziałach) konsultacje z lekarzami praktykującymi homeopatię. W Polsce dyscyplina ta nie jest co prawda zinstytucjonalizowana – stosunkowo łatwo uzyskać uprawnienia np. na szkoleniach, niemniej jednak dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się farmaceutyki dostępne w aptekach zarówno na receptę, jak i bez niej.

homeopatia

Leczenie homeopatyczne może być stosowane zarówno jako główna forma terapii, jak również w wersji towarzyszącej. Ta druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem w niektórych chorobach. O ile bowiem indywidualnie dobrana dawka leku z niezwykle niskim stężeniem substancji aktywnej może być skuteczna np. w przypadku infekcji dróg oddechowych, to leczenie nowotworów tym sposobem wydaje się co najmniej ryzykowne. Sporą zaletą farmaceutyków pozostaje fakt, iż są ogólnodostępne oraz nie wywołują niepożądanych skutków. Ich skuteczność jest systematycznie badana od dziesięcioleci – i jak na razie, wykazywane są zalety tego sposobu leczenia. Dodatkowo homeopatyczne specyfiki mogą stosować nawet najmłodsze dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Postacie, w których można spotkać farmaceutyki to m.in. tabletki, granulki, maści, krople, syropy czy czopki, a zatem wybór sposobu użytkowania jest znaczny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię