Inwestowanie w akcje – jak zacząć

inwestowanie w akcje

Dbanie o domowy budżet to obecnie nie tylko zarabianie i kontrolowanie wydatków. Równie istotne są inwestycje – a te można rozumieć różnorako. Jedną z podstawowych form jest inwestowanie w akcje. Niestety, często jest ono okupione znacznym ryzykiem i nie przynosi oczekiwanych zysków. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym proces lokowania kapitału w takiej formie może się okazać prostszy.

Warto zacząć tę szczątkową edukację od zrozumienia, czym są „akcje”. To papiery wartościowe dokumentujące posiadanie udziału w określonej firmie czy przedsiębiorstwie. Mogą mieć postać imienną bądź na okaziciela – jednak cenne „giełdowo” pozostają te pozbawione cech indywidualnych, gdyż mogą być bezpośrednio wprowadzone do obiegu. Akcje można podzielić również na zdematerializowane oraz fizyczne, uprzywilejowane czy zwykłe.

Wiele zależy od tego, jak planujemy je później wykorzystać. Gra na giełdzie czy kupno papierów wartościowych wiąże się oczywiście każdorazowo z ryzykiem utraty zainwestowanych środków, niemniej jednak – coraz więcej osób wybiera tę drogę dodatkowego zarobku. Aby zminimalizować szansę na uszczuplenie swoich zasobów finansowych warto:

  • wybrać wiarygodny podmiot – a więc spółkę, która nie ponosi strat, a przeciwnie – odnotowuje wzrosty. Wbrew pozorom można decydować się również na akcje przecenione, o ile konkretne spółki posiadały ostatnio wyniki dodatnie. Podobnie jak w przypadku innych marketingowych działań nigdy nie warto sugerować się wizerunkiem podmiotu, lecz tym, co faktycznie sobą reprezentuje;
  • wybrać firmę, o której wiemy, że będzie w stanie zwiększać dochody również w sytuacjach kryzysu ekonomicznego – jak wiadomo czasy są niepewne, podobnie jak pozycja inwestorów, i to niezależnie od zasobności ich portfela. Dlatego też warto lokować kapitał tam, gdzie istnieją szansę na zarobek – w firmach innowacyjnych, rozwijających się, odpowiadających regularnie na potrzeby konsumentów;
  • unikać spółek, które odnotowują tendencję spadkową, są mocno zadłużone, wypłacają nadmierne ilości dywidend mimo braku wypracowanych zysków bądź też funkcjonują na rynku od niedawna (bądź z wyraźnymi przerwami, kiedy to nosiły inną nazwę – takie elementy koniecznie należy zweryfikować);
  • racjonalnie podejść do zagadnienia inwestowania – m.in. regularnie sprawdzając informacje rynkowe dotyczące notowań spółek na giełdzie. Można to niezwykle wygodnie sprawdzić drogę internetową. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązanie jest też opcja porównania wyników konkretnych spółek i to w skali co najmniej kilkumiesięcznej.

inwestowanie w akcje

Jeżeli chodzi o kwestie formalne, to założenie rachunku maklerskiego nie powinno nikomu sprawiać trudności. Można to zrobić nawet w formie online. Potrzebne są naturalnie dokumenty osobowe czy inne sposoby potwierdzenia, jednak współcześnie większość sytuacji, w których należy utworzyć konto internetowe jest dziecinnie prosta. Naturalnie wiele zależy od tego, jakie procedury stosuje konkretny dom maklerski. W niektórych przypadkach konieczne jest dostarczenie kompletnego dossier zawierającego dokumenty, podpisane podanie etc.  Odmienne banki czy domy maklerskie mogą nam zaoferować odmienne warunki prowadzenia rachunków – o tym także należy pamiętać.

Poprzedni artykułKredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować
Następny artykułInwestycje w metale szlachetne
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię