Inwestycje w metale szlachetne

inwestycje w metale szlachetne

Często występujące kryzysy ekonomiczne i niepewna sytuacja społeczno – gospodarcza w skali globalnej, jak i krajowej sprawiają, że coraz częściej poszukujemy bezpiecznych sposobów na lokowanie środków finansowych. Prawdziwy renesans przeżywają inwestycje w metale szlachetne. O tym, w jaki sposób rozpocząć można ten proces piszemy poniżej.

Inwestycje w metale szlachetne mogą przybierać różnorodne formy. Zainteresowani lokowaniem kapitału mogą wybierać m.in. spośród monet, sztabek, akcji spółek wydobywających kruszce, kontraktów czy ETF-ów. Jak scharakteryzować tego rodzaju możliwości?

Monety – stanowią inwestycję, w której należy zwrócić uwagę na rozmiar poszczególnych egzemplarzy. 1 – uncjowe monety bulionowe nie posiadają co prawda wartości numizmatycznej, jednak nabywając takowe nie trzeba uiszczać dodatkowej sumy za wytopienie. Stąd, opłacalność Austriackich Filharmonijek, Kanadyjskich Liści Klonowych czy innych złotych bądź srebrnych egzemplarzy jest stosunkowo wysoka.

Sztabki złota bądź srebra – w ostatecznym rozrachunku ich koszt jest mniejszy, niż przeciętny wydatek na monety. Należy jednak uważać, jeśli decydujemy się na złote sztaby – wtedy istnieje ryzyko, że nabędziemy pozłacane egzemplarze z wolframu, który posiada podobną wagę i gęstość. Fałszerstwa na tym rynku są niestety codziennością, toteż warto zaopatrzyć się w niezbędne czujniki. Srebro jest celem fałszerzy znacznie rzadziej, więc taka inwestycja może być bezpieczniejsza. Każdorazowo nabywając tzw. fizyczne metale (czyli wspomniane sztaby czy monety) warto wybrać poleconego już dealera, a także porównać oferty poszczególnych przedstawicieli, najlepiej zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wiele zależy od wysokości marży, jaką narzucają oni na towary, ale nie bez znaczenia jest też podatek VAT, który może, ale nie musi być nałożony na produkty ze srebra czy złota. Kwestia odbioru metali szlachetnych jest uzależniona od tego, jak duża ilość jest przedmiotem naszego zainteresowania. Dotyczy to szczególnie srebra czy platyny, bowiem są one mniej popularne, a przez to sprowadzane przez dealerów w mniejszych ilościach.

ETF-y, a więc Exchange Traded Funds to fundusze naśladujące kurs metalu, dostępne na ogólnoświatowych giełdach i łatwe w obrocie. Ich zaletą jest niższa niż w przypadku metalu fizycznego marża. Wybór dla potencjalnych nabywców przedstawia się następująco: ETF – y inwestujące w fizyczny metal i przechowujące go oraz fundusze GLD – czyli takie, które dawniej posiadały metale, jednak obecnie czerpią zyski głównie z kontraktów terminowych z kontrahentami zaopatrującymi ich w złoto czy srebro.

Kontrakty terminowe bądź opcje – przy czym należy niezwykle rozważnie wybierać spółkę, w której kapitał będziemy inwestować – przy niedokładnej analizie umowy może się bowiem okazać, iż będziemy zobligowani do stałego łożenia środków na dany cel przy niepewnym zysku.

inwestycje w metale szlachetne

Akcje spółek wydobywczych – to wariant, który nie tylko nie jest pewnym sposobem inwestowania, ale również przynosi dużo mniejsze niż inwestowanie w metale szlachetne zyski. Ryzyko wiąże się m.in. z niepewną sytuacją gospodarczą na świecie, ryzykiem związanym z zamykaniem kopalń, okazjonalnymi kryzysami etc.

Naturalnie inwestycje w metale szlachetne wiążą się również z koniecznością przechowywania kruszców. Można wykorzystać kilka sposobów – usługę przechowania oferują bowiem zarówno banki, jak i dealerzy.

Poprzedni artykułInwestowanie w akcje – jak zacząć
Następny artykułNa czym polega istota treningu SPLIT
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię