Jak dobrać ubiór do sylwetki [cz. I]

Jak dobrac ubior do sylwetki

Nawet najmodniejsze ubrania nie są projektowane w taki sposób, by pasowały na każdy typ sylwetki. Współcześnie można często poczuć się sfrustrowaną faktem, iż „nasz” rozmiar zupełnie nie został dopasowany do krągłości, lub przeciwnie, do ich braku. Zawsze warto zastanowić się, na ile modę determinują zmieniające się tendencje, a na ile możemy samodzielnie wypracować swój styl. Jak dobrać ubiór do sylwetki? Wbrew powszechnemu mniemaniu nie wymaga to horrendalnych nakładów finansowych czy fachowej wiedzy.

Jedną z powszechniejszych, a przy tym taką, na którą najwięcej się narzeka pozostaje sylwetka typu „jabłko”. Cechują ją liczne krągłości, brak wyraźnie zarysowanej talii, ale też szczupłe nogi. Niestety, panie reprezentujące ten typ często mają tendencje do nadmiernego przybierania na wadze, co w połączeniu ze stosunkowo niskim wzrostem nieco ogranicza możliwości stylizacyjne. Nie czyni ich jednak misją niemożliwą – wystarczy skupić się na prostych krojach, kopertowych bluzkach, ciemnych spodniach. Unikać należy kroju typu „bombka”, golfów (mogą nadmiernie powiększać biust) i ubrań bezkształtnych. Szerokie paski nadadzą się do niemal każdego typu stroju.

Problemu z talią nie mają panie o figurze klepsydry – jednak ich problematycznym rejonem mogą być pełne biodra i uda. W ubiorze warto podkreślać symetrię, unikając tym samym odcinanych pod biustem sukienek, tunik czy bluzek, ale też spodni z niskim stanem czy spódniczek mini. Innym zgoła typem pozostaje figura typu „kielich” – teoretycznie pożądana, bowiem charakteryzująca się obfitym biustem i wąskimi biodrami. Niestety dodatkowym „atutem” pozostają szerokie, atletyczne wręcz ramiona, co skutkuje pewnym zaburzeniem proporcji. Stylizację można jednak dobrać całkiem sprawnie – przede wszystkim skupiając się na ujęciu centymetrów z góry oraz dodaniu ich u dołu. Wszelkie dzwony, rozkloszowane spódnice, luźne, materiałowe spodnie, sukienki w stylu lat 60 będą jak najbardziej wskazane. Z kolei unikać należy kroju amerykańskiego, eksponującego barki, jak również dwurzędowych marynarek. Warto sięgnąć po subtelną, pastelową kolorystykę zaś wzory ograniczyć raczej do detali.

Jak dobrac ubior do sylwetki

Niezależnie od typu figury warto pamiętać, że kwestią nadrzędną nie jest odpowiedź na pytanie, jak dobrać ubiór do sylwetki, ale próba określenia, jak czuć się dobrze we własnym ciele. Wtedy z pewnością będziemy wyglądać znacznie lepiej, nawet jeśli zaliczymy drobną „wpadkę” modową.

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję za porady. Zarówno ja jak i moja mama jestesmy typowymi klepsydrami i mamy najwiekszy problem z dobraniem spodni. Jedyne jakie nam dotychczas odpowiadaly sa z maximomoda.pl , ale dzieki tym poradom bedziemy wiedzialy jak dopasowac inne rzeczy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię