Jak działa Bitcoin?

jak dziala bitcoin

Dodatkowy dochód może być przydatny w wielu sytuacjach. Nieprzewidziane wydatki potrafią zniwelować wysiłek, jaki włożyliśmy w planowanie domowego budżetu. Branie nadgodzin w pracy czy dodatkowy etat nie zawsze stanowią rozwiązanie – wtedy czas pomyśleć o lokowaniu swoich dochodów w rozmaitych przynoszących zyski systemach. Inwestowanie w kryptowaluty, w tym najpopularniejszą z nich, Bitcoin wcale nie jest nadmiernie skomplikowane. Warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami, które rządzą światem wirtualnej waluty. 

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście przyswojenie sobie podstawowych pojęć, zainstalowanie aplikacji oraz względne zrozumienie, jak działa Bitcoin.

Aplikację można pobrać zarówno na urządzenie stacjonarne, jak i mobilne. W momencie uruchomienia programu otrzymujemy nasz pierwszy adres (nie musi być on jedynym). Portfel Bitcoin służy do przeprowadzania transakcji. Są one zapisywane w łańcuchu transakcji, na którym opiera się funkcjonowanie całego systemu. Saldo jest rzecz jasna obliczane indywidualnie dla każdego użytkownika, na podstawie wszystkich przeprowadzonych przez niego transakcji (które są dokładnie weryfikowane, tak by upewnić się, iż wpłacający w istocie posiada na koncie Bitcoiny). Wszystko jest rzecz jasna uporządkowane chronologicznie oraz zabezpieczone przed ewentualnym działanie hakerów.

Transakcją w ramach systemu Bitcoin nazywamy transfer kwoty o dowolnej wysokości pomiędzy dwoma „portfelami” (czyli użytkownikami – indywidualnymi bądź nie). W portfelach znajdują się tajne dane używane do zatwierdzania transakcji. Przekaz odbywa się na podany adres stanowiący szereg cyfr. Do każdej transakcji można wygenerować osobny jednostkowy ciąg – to zwiększa anonimowość podejmowanych działań. Naturalnie kryptograficzne właściwości szeregów są dokładne weryfikowane przez sieć. Wydobywanie podlega ścisłym ograniczeniom, tak, by jeden użytkownik nie miał możliwości dokonywania zmian w łańcuchu bloków czy też cofania własnych wydatków lub zwiększania dochodów.

jak dziala bitcoin

Szanse i zagrożenia

Codzienne użytkowanie platformy Bitcoin wymaga pewnej elementarnej wiedzy. Wybrany portfel można na przykład wykorzystywać do wybranych celów – płatności online za usługi, licytowania w Internecie, hazardu online, czy też płatności przy użyciu smartfonu w sklepach stacjonarnych czy na stacjach benzynowych (jeżeli oczywiście dana placówka daje taką możliwość). Bitcoiny zdobywa się poprzez zakup na giełdzie bądź też od osób pośrednich. Bardzo ważnym jest, by znaleźć wiarygodne źródło – liczba sprzedawców i usług akceptujących walutę wirtualną, jak i liczba oferujących ją serwisów stale się zwiększa. Bezpieczne użytkowanie Bitcoinów nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku zasadach, obejmujących głównie bezpieczeństwo transakcji, zapisywanie haseł oraz sprawdzanie dokonanych już transakcji pod kątem ich wiarygodności. Trzeba pamiętać, iż serwisy takie jak Bitcoin nie podlegają nadzorowi państwowemu i funkcjonują w wymiarze globalnym. To czyni z nich miejsce lubiane przez nieuczciwych sprzedawców czy oszustów internetowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię