Jak przewozić rowery samochodem

jak przewozic rowery samochodem

Rowerowa wyprawa to idealny sposób na zachowanie dobrej kondycji oraz rekreację. Często miejsce, w którym planujemy rozpocząć podróż jednośladem jest jednak odległe. Inna sytuacja, w której nasz rower musi zostać przetransportowany autem ma miejsce, gdy nie wyobrażamy sobie urlopu bez możliwości eksplorowania okolicy na „dwóch kółkach”. Każdorazowo warto rozważyć kilka sposobów na przewóz roweru.

Odpowiedz na pytanie, jak przewozić rowery samochodem mogłaby się zamknąć w jednym słowie – bezpiecznie. Nie jest to jednak takie proste, jak może się wydawać, ponieważ wiele zależy nie tylko od rozmiarów auta, ale też od rodzaju jego nadwozia etc. Do najczęściej wybieranych przez kierowców rozwiązań należą:

  • zakup bagażnika na dach – taka konstrukcja składa się z dwóch belek poprzecznych i specjalnych uchwytów zabezpieczających rowery czy inne elementy sportowego ekwipunku. Dzięki temu bagażnik i wnętrze samochodu nie są zajęte, nie zmniejsza się też widoczność. Nie jest to sposób pozbawiony wad. Przede wszystkim często trudno jest zamontować rowery na dachu (dodatkowo – zwiększona wysokość uniemożliwia np. parkowanie w podziemnym garażu). Zwiększa się ciężar pojazdu, a co za tym idzie również zużycie paliwa. Jednocześnie przez dodatkowy opór powietrza maleje maksymalna prędkość. Warto pamiętać, by nie sugerować się najniższą ceną. Bagażnik na dach powinien być solidny, a uchwyty zapewniać bezpieczeństwo. Z uwagi na opór powietrza jednoślady mogą się bowiem „uwolnić”. Na rynku dostępne są również bardziej kompaktowe, acz droższe bagażniki wysuwane z dachu.
  • skorzystanie z pojemnego bagażnika – taki wariant ma powodzenie z uwagi na brak konieczności kupowania dodatkowych elementów pojazdu. Oszczędność czasu i pieniędzy to jednak nie wszystko. Rowery są lepiej chronione przed warunkami atmosferycznymi, nie powodują też dodatkowego oporu powietrza jak ma to miejsce w przypadku bagażników na dachu. Przewożąc rowery w ten sposób dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pokrowce. Wśród minusów takiego rozwiązania z pewnością znajdują się: zmniejszenie pojemności bagażnika, często konieczność złożenia siedzeń – a przez to mniejszy komfort podczas podróży, ryzyko uszkodzenia rowerów bądź elementów tapicerki, a także w wielu wypadkach skomplikowany proces rozmontowywania rowerów na mniejsze segmenty.
  • zamontowanie bagażnika na tylnej klapie pojazdu – oczywiście tutaj konieczne jest posiadanie stosownego nadwozia. Rowery montowane na tylnej klapie nie zwiększają oporu powietrza, jednak – istnieje większe ryzyko uszkodzeń lakieru i samej klapy, ponad to dostęp do bagażnika jest ograniczony, a widoczność dla kierowcy ograniczona. W tej sytuacji lepszym wyborem może być hak, tutaj jednak konieczne jest posiadanie określonego typu nadwozia (jak w autach terenowych, kombi, SUV-ach). Takie bagażniki montowane na hak holowniczy są droższe, jednak bardziej komfortowe w użytkowaniu. Ograniczona jest niestety widoczność.
  • zakup bądź wypożyczenie przyczepy do przewożenia rowerów – to już wariant dla wprawionych kierowców, bo prowadzenie pojazdu z przyczepą generuje dodatkowe trudności. Jednocześnie zwiększone jest spalanie, a sama przyczepa stanowi spory wydatek. Plusem jest brak ograniczeń widoczności i dostępu do bagażnika.

jak przewozic rowery samochodem

Jak widać, każdy ze sposobów, jak przewozić rowery samochodem ma swoje zalety i wady. Zanim zdecydujemy się na zakup akcesoriów do tego stworzonych dobrze jest skonsultować nasz wybór ze specjalistą lub bardziej doświadczonymi znajomymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię