Jak urządzić sypialnię? [cz. I]

jak urzadzic sypialnie

Sypialnia, niezależnie od tego, jaki preferujemy styl dekoracji wnętrza, powinna stanowić przestrzeń, w której z łatwością się zrelaksujemy oraz zregenerujemy siły po długim dniu. Nad tym, jak urządzić sypialnię, by rzeczywiście stanowiła oazę spokoju, warto dogłębnie się zastanowić. Jeżeli dzielimy ten pokój z ukochaną osobą – dobrze jest także ją zaangażować w proces projektowania, jak i wdrażania kolejnych etapów planu.

Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujemy korzystać z sypialni. Nie musi to być jedynie pokój przeznaczony do nocnego wypoczynku. Dla wielu osób właśnie to pomieszczenie stanowi miejsce, w którym delektują się lekturą czy też utrzymują kontakty społeczne w sieci bądź też przez telefon.

Łóżko jako centralny mebel musi zatem zapewniać pełen komfort. Podstawą są dobrej jakości rama oraz materac. Profesjonalnie dobrany stelaż, materac gwarantujący wsparcie dla kręgosłupa oraz hipoalergiczna pościel to elementy, dzięki którym wypoczniemy naprawdę dobrze, niezależnie od tego, ile godzin przesypiamy. Ciało musi pozostawać w optymalnej pozycji, toteż materac powinien podpierać cały kościec. Stelaż także musi zapewniać odpowiedni przepływ powietrza. Materace spotykane na rynku mogą mieć zarówno tradycyjną, kieszeniową lub bonnelową formę (opartą o rozmieszczenie sprężyn), ale coraz popularniejsze stają się modele piankowe (np. lateksowe) czy termoelastyczne. Dopasowują się one do kształtu ciała, są też odpowiednie dla łóżek dwuosobowych. Jeśli chodzi o kołdry, poduszki czy koce – to naturalne materiały takiej jak wełna nie zawsze spełniają swoje zadanie. Pościel ze sztucznych włókien łatwiej jest utrzymać w czystości, wolniej też namnażają się w niej mogące powodować ataki alergiczne roztocza i bakterie.

Meble umieszczone wokół łóżka, takie jak szafki nocne, szafy, kufry, półki z książkami i inne elementy powinny wkomponowywać się w przestrzeń i ułatwiać utrzymywanie porządku. W zagraconym pomieszczeniu dużo trudniej wypocząć, szczególnie, jeśli mamy za sobą pełen generujących napięcie sytuacji dzień. Istotny elementy stanowi także optymalne oświetlenie – jego rodzaj dobieramy zarówno do indywidualnych preferencji, jak i do tego, w jakim kierunku skierowane są okna w pomieszczeniu. Jeśli sypialnia jest dobrze oświetlona nad ranem a okna wychodzą na wschód warto ustawić łóżko pod oknem, natomiast światło z lamp może być nieco przytłumione. Dodatkowe oświetlenie nie musi pochodzić jedynie z jednej lampy podwieszonej pod sufitem oraz lampek nocnych. Interesującym rozwiązaniem pozostaje zainwestowanie w system halogenów bądź diod ledowych, które rozmieścimy w poszczególnych partiach pokoju.

jak urzadzic sypialnie

Kwestią dyskusyjną jest to, czy w sypialni powinny znajdować się telewizory, odtwarzacze dvd czy konsole do gier. To kwestia indywidualna – niektórym osobom dużo łatwiej jest osiągnąć wewnętrzną równowagę w zupełnej ciszy, inni nie wyobrażają sobie zakończenia dnia bez dodatkowych impulsów z zewnątrz.

Poprzedni artykułNa jakiej zasadzie działają kryptowaluty
Następny artykułPrywatna opieka medyczna – czy warto?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię