Jak ważna dla budżetu domowego jest poduszka finansowa

poduszka finansowa

Planowanie przyszłości oraz ocena swojego położenia są we współczesnych, niepewnych czasach niezwykle ważne. Zabezpieczenie swojego bytu obejmuje przede wszystkim zadbanie o to, by nie stracić dachu nad głową, czy środków na pokrycie bieżących wydatków związanych z życiem codziennym. Niestety – na skutek różnych sytuacji możemy zostać odcięci od dotychczasowego źródła dochodów. Bezpiecznie znać zatem pojęcia takie jak planowanie budżetu oraz poduszka finansowa. Czym jest oraz na czym polega fenomen tego drugiego rozwiązania opisujemy dalej.

Poduszka finansowa jest to zabezpieczenie finansowe, które pozwala przeżyć bez konieczności zadłużania się w przypadku, gdy stracimy źródło stałego dochodu, nasza firma zbankrutuje lub nie będą napływać nowe zlecenia na nasze usługi. Dzięki takiej poduszce pokrywane są bieżące wydatki – zarówno te regularne, jak i nieprzewidziane. To, jak wiele zgromadzimy oszczędności pozwala także lepiej kontrolować domowy budżet. Poduszka finansowa pokazuje: czy posiadamy kontrolę nad wydatkami i czy w odpowiedni sposób zarządzamy pieniędzmi, czy nasze zabezpieczenie pozwoli przeżyć co najmniej kilka tygodni bez konieczności brania pożyczki. Jest także ważnym wskaźnikiem dla wszystkich osób, które pragną założyć własną działalność gospodarczą czy zrezygnować z etatu na rzecz freelancingu.

To, na jak długo powinny wystarczyć zgromadzone „na czarną godzinę” środki zależy od tego, jak przedstawia się nasza sytuacja na rynku pracy. Jeśli zawód, który posiadamy pozwala nam szybko znaleźć zatrudnienie – nie ma obaw, wystarczy, że owa poduszka pozwoli przetrwać od 2 – 3 miesięcy. Jeżeli jednak trudno nam się odnaleźć w nowej sytuacji, to oszczędności powinny zapewnić nam byt na względnie stałym poziomie nawet przez rok. W jaki sposób je zgromadzić? Jak obliczyć kwotę, która będzie niezbędna? Tutaj konieczne jest przeprowadzenie analizy dotychczasowych wydatków (powiedzmy, w perspektywie ostatnich kilku miesięcy), wyliczenie średniej, pomnożenie przez przewidywany w miesiącach okres czasu, w którym możemy pozostać bez zatrudnienia. Warto kwotę zawyżyć dodając nieprzewidziane wydatki – jak koszty naprawy samochodu, zakupu sprzętów domowych, które często ulegają awariom, wizyty u lekarza czy weterynarza.

Poduszkę finansową należy oczywiście umieścić w zaufanym miejscu – nie warto inwestować jej w niepewne akcje, znacznie lepiej sprawdzą się lokaty z umiarkowanie wysokim oprocentowaniem. Dlaczego nie trzymać pieniędzy w domu? By bez potrzeby z nich nie korzystać. Poza tym – odsetki także stanowią pewnego rodzaju źródło dochodu, a nasze środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podsumowując, poduszka finansowa pozwala nie tylko przetrwać najtrudniejszy okres, ale też jest sprawdzianem naszej zaradności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię