Na jakiej zasadzie działa leasing zwrotny

leasing zwrotny

Relacja zarobków oraz potrzeb często nie jest proporcjonalna. W takich wypadkach warto sięgać po różnego rodzaju pożyczki bądź formy odłożenia płatności. Istotnym jest jednak, by uprzednio poznać zasady ich funkcjonowania. Poniżej wyjaśniamy, czym jest leasing zwrotny i dla jakich klientów stanowi on optymalny wybór. Zapraszamy do lektury.

Ogólną definicję leasingu należy rozumieć jako rodzaj umowy, w której leasingodawca odstępuje, w zamian za zapłatę (która może być rozłożona na raty bądź też jednorazowa) leasingobiorcy określone dobro na ustalony przez obie strony okres. Leasing może mieć zarówno formę finansową, jak i operacyjną – w zależności od tego, czy leasingobiorca zobowiązuje się również do ponoszenia ewentualnych dodatkowych opłat (ale i korzyści) związanych z użytkowaniem przedmiotu leasingu.

Szczególny rodzaj umowy to leasing zwrotny. W takim przypadku osoba, która pragnie uzyskać środki na prowadzenie działalności gospodarczej bądź też kwotę konieczną do poczynienia inwestycji może wykorzystać posiadany przez siebie stały kapitał. Najczęściej jest to nieruchomość – na mocy sporządzonej umowy leasingodawca wykupuje owe dobro od leasingobiorcy rzeczony kapitał, dzięki czemu uzyskuje prawo do jego użytkowania przez określony czas. Leasing zwrotny może być zawierany w różnych formach, najważniejszymi częściami umowy pozostają natomiast czas zobowiązania (jak wykazują statystyki, wynosi on od około 8 – 10 lat), a także typ umowy oraz wartość rynkowa przedmiotu (która znacząco może się różnić od wartości księgowej).

Najwięcej z tytułu takiej formy skorzystają osoby prawne bądź indywidualni klienci, posiadający środki trwałe o znacznej wartości, jednakże nie są w stanie wygenerować wysokich dochodów obrotowych. Stąd – do inwestowania potrzebny im dodatkowy kapitał, uzyskiwany w możliwie jak najkrótszym czasie. W praktyce zatem leasing zwrotny może być z powodzeniem stosowaną strategią w przypadku małych, średnich jak i większych przedsiębiorstw, które dopiero wkraczają na ścieżkę rozwoju.

leasing zwrotny

Dzięki umowie leasingu nie traci się zatem płynności finansowej, zwiększa aktywa obrotowe, a przy tym ma szansę skorzystania z optymalnych rozwiązań podatkowych. Innymi słowy leasing taki umożliwia uwolnienie środków do tej pory „zamrożonych” w formie trwałej (dom, samochód etc.). Do kogo najlepiej zgłosić się, myśląc o takim zobowiązaniu? W Internecie nie brakuje wyszukiwarek rzetelnych firm, należy jednak pamiętać, że firmy leasingowe najchętniej zawierają umowę opartą o: środki transportu różnego rodzaju, maszyny znanych marek, samochody dostawcze, osobowe. Jeśli chcemy oddać w leasing przedmiot nietypowy, egzotyczny, małej wartości, albo taki, którego pierwotny wygląd i charakter zmieniliśmy we własnym zakresie warunki kontraktu mogą być mniej korzystne (lub wręcz nieopłacalne).

Poprzedni artykułJak dobrać fryzurę do sylwetki u mężczyzny
Następny artykułSzybki przelew – wady i zalety
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię