Na jakiej zasadzie działają kryptowaluty

kryptowaluty

Sposobów na pomnażanie środków finansowych istnieje obecnie multum. Wiele z nich posiada wirtualną formę, transakcje nie muszą już bowiem mieć wymiaru materialnego. Jedną z możliwości dla inwestorów indywidualnych, jak i zrzeszonych pozostają kryptowaluty. Czym są oraz jakie posiadają charakterystyczne cechy zdradzamy poniżej.

Kryptowaluta stanowi specyficzną jednostkę walutową i bywa nazywana pieniądzem elektronicznym. Opiera się na specjalnym systemie księgowym przechowującym zakodowane odpowiednio informacje o stanie zgromadzonych w konkretnych jednostkach środków pieniężnych. Kontrolę nad pojedynczymi węzłami systemu posiadają jednak jedynie ich posiadacze.

Ujmując rzecz prościej, kryptowaluty to informacje o tym, ile wirtualnych środków posiada użytkownik. Na co można je przeznaczyć? Na przykład na zakup usług i dóbr materialnych online. Łatwo uzyskać informacje o tym, którzy ze sprzedawców akceptują taką formę płatności (te dane są systematycznie aktualizowane), oraz jaka część asortymentu jest dostępna dla posiadaczy wirtualnych środków. Często zróżnicowanie obejmuje również szerokość geograficzną. W Polsce zjawisko to nie jest jeszcze tak powszechne, jak na Zachodzie, ale przy pomocy kryptowalut można płacić także w hotelach, a nawet w salonach odnowy biologicznej. Lista akceptujących taką płatność miejsc także jest systematycznie aktualizowana, na przykład na stronie bitcoin.travel.

Znaczna ilość użytkowników waluty wirtualnej wydaje ją na aukcjach internetowych bądź też na usługi internetowe (takie jak hosting, prowadzenie strony etc.).

Jak wspomnieliśmy na początku, możliwe jest także pomnażanie środków. Tutaj należy jednak zachować ostrożność, ponieważ system kryptowalut nie podlega nadzorowi państwowemu. Bardziej ryzykownym sposobem jest odwiedzanie stron hazardowych. Internetowy hazard umożliwia dokonywanie niewielkich zakładów, warto jednak prześledzić wypłaty, jakie dany serwis czynił, by przekonać się o jego wiarygodności. System transferu wirtualnych pieniędzy jest teoretycznie anonimowy. Jego zaletą jest również duża prędkość przesyłu na dowolny adres przypominający numer konta bankowego. Znaczącą różnicę stanowi tutaj fakt, że każda płatność w kryptowalucie może być dokonywana z nowego adresu. Co więcej, dokonywanie takich operacji nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

kryptowaluty

W skali globalnej można wyróżnić kilkaset (działających na giełdach na całym świecie) kryptowalut, wśród których prym wiedzie Bitcoin, ale i jego konkurenci – Litecoin, Ethereum czy Ripple. Bitcoin był jednak pierwszym wprowadzonym systemem, dopiero później w przestrzeni finansów wirtualnych pojawiły się inne, często udoskonalane dodatkowo systemy. Tak właśnie było z Litecoin, który cechuje większa prędkość przesyłu danych. Jednym z kluczowych czynników decydujących o sile kryptowaluty pozostaje kapitalizacja. To wartość wszystkich jednostek, jakie znajdują się aktualnie w obiegu. W tej materii Bitcoin nadal przoduje, pozostawiając konkurencję daleko w tyle (a są to różnice rzędu kilku miliardów dolarów). Co ciekawe, w Polsce także powstała kryptowaluta, Polcoin. Miało to miejsce kilka lat po wygenerowaniu pierwszego takiego systemu, ale zaletą rodzimego projektu jest dynamika jego rozwoju.

Poprzedni artykułJak urządzić kuchnię? [cz. II]
Następny artykułJak urządzić sypialnię? [cz. I]
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię