Jakie kolory ścian wybrać do domu?

Jakie kolory scian wybrac do domu

Urządzanie nowego domu bądź jego remont stanowią nie tylko wyzwanie finansowe czy logistyczne. Wiele z dylematów, jakie mamy przed sobą dotyczy stylu, w którym zamierzamy zaaranżować przestrzeń, a także palety barw, którą planujemy wykorzystać. Jakie kolory ścian wybrać do domu, by pokrywały się one z koncepcją naszego miejsca na ziemi? Odpowiedź wcale nie musi być jednoznaczna, poniżej jednak prezentujemy kilka wskazówek.

Warto pamiętać, że kolory nie tylko podkreślają wygląd wnętrza i warunkują jego odbiór, ale też mogą znacząco wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Zanim pokryjemy konkretną barwą całą ścianę, dobrze jest wykonać symulację – na przykład przy pomocy jednego z programów graficznych dostępnych w sieci, bądź też malując niewielki fragment powierzchni. Do uspokajających kolorów można zaliczyć m.in. paletę szarości, bieli, jasnych beży – warto uwzględnić te odcienie przy projektowaniu wymarzonej sypialni. Czerwony, pomarańczowy i żółty dodają energii. Salon czy kuchnia w tych barwach sprawią, że nasze samopoczucie będzie lepsze. Ale uwaga – zbyt wiele pomarańczowych elementów może także wzmagać apetyt. Kreatywność i wyobraźnię najlepiej pobudzą różne odcienie fioletu, indygo czy zieleni (która dodatkowo zmniejsza poczucie stresu)- dlatego też dobrze jest wykorzystać je (nawet jako akcenty) w przestrzeni, gdzie zajmujemy się sprawami zawodowymi.

Przyjęło się, że mniejsze pokoje najlepiej jest dekorować w jasnych barwach i takie też powinny być kolory ścian. Jest to oczywiście jeden ze sposobów na powiększenie przestrzeni, ale nie jedyny. Dobrym pomysłem mogą być geometryczne pasy czy lustra na ścianach stwarzające iluzję większego metrażu. Wiele zależy jednak od tego, czy dekorujemy salon, jadalnię czy może sypialnię. Każde z pomieszczeń w domu odznacza się przecież inną specyfiką. W jasnej, przestronnej kuchni łatwiej o zorganizowanie wszystkich przedmiotów w uporządkowany sposób, jednakże zbyt jasne kolory w sypialni mogą nadmiernie pobudzać, co nie sprzyja nocnemu wypoczynkowi.

Jakie kolory scian wybrac do domu

W jadalni czy salonie kolor ścian zależy od tego, na jaką stylistykę w ramach wystroju się zdecydujemy. Proste, nowoczesne formy lepiej prezentują się na tle jasnych barw (biele, beże, szarości etc.), które warto jednak przełamać mocniejszym akcentem kolorystycznym – czernią, czerwienią czy granatem. W salonach o stylistyce boho, posiadającej bardziej artystyczny, wręcz buduarowy charakter z powodzeniem można zastosować intensywne kolory, burgund, fiolet czy indygo. Kolor poza stylem oraz preferencjami osobistymi powinien być także dobrany do stopnia oświetlenia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię