Kredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować

Kredyt hipoteczny

Kupno własnego mieszkania czy budowa domu stanowią nie lada wyzwanie dla większości z nas. Często takie zobowiązanie wiąże się z koniecznością zdecydowania się na kredyt hipoteczny. Jak się do niego przygotować, by otrzymać wymaganą kwotę, ale też nie obciążyć nadmiernie domowego budżetu? Referujemy poniżej.

Zaciągnięcie kredytu nie musi stanowić problemu. Na rynku nie brakuje korzystnych ofert umożliwiających terminową spłatę pożyczki. Jednak aby mieć szansę na podjęcie takiego zobowiązania trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich pozostaje obliczenie zdolności kredytowej. Dzięki temu można przekonać się, jakie zobowiązanie finansowe możemy podjąć. To z kolei wiąże się z faktem, które z upragnionych nieruchomości będą dla nas dostępne. Zdolność kredytową można obliczyć bardzo prosto – poprzez zsumowanie miesięcznych przychodów oraz odjęciu od nich stałych czy prognozowanych cyklicznych kosztów. W ten sposób wiemy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na spłatę rat;

Kolejny warunek wiąże się z tzw. historią kredytową. Warto zatroszczyć się o nią już wcześniej, zanim będziemy się ubiegali o kredyt. Dlaczego? Ponieważ czyni nas ona w oczach przedstawicieli instytucji udzielającej pożyczki bardziej wiarygodnym klientem. Historia kredytowa tworzona jest na bazie tego, jakie pożyczki już zaciągnęliśmy, oraz czy były spłacane zgodnie z ustalonymi warunkami. Każdy kredyt jest odnotowywany w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), toteż warto terminalnie regulować należności. Wbrew pozorom wcale nie jest dobrym rozwiązaniem nie zaciąganie żadnych pożyczek – wtedy kredytodawca nic nie wie o naszej sytuacji i może odmówić udzielenia pożyczki;

Jak rozpoznać, że dany kredyt hipoteczny będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem? Można oczywiście skontaktować się z doradcą kredytowym. W ten sposób przedstawione oferty z pewnością będą lepiej wyselekcjonowane, natomiast dodatkowy koszt usługi będzie jednorazowy (a zaprocentuje w przyszłości). Istotne wbrew pozorom jest nie tylko oprocentowanie często będące dla laików sztandarowym argumentem. By porównać poszczególne możliwości kredytowe w sposób pełniejszy warto zwrócić uwagę na łączne koszty – obejmujące również dodatkowe usługi, takie jak konto bankowe, ubezpieczenie etc. Parametry te mogą naprawdę znacząco zwiększać wydatki, w dodatku w skali comiesięcznej.

Pamiętać trzeba też o tym, że posiadając dobrą historię kredytową oraz odpowiednie dochody możemy… negocjować.

W ten sposób warunki udzielenia pożyczki będą korzystniejsze. Naturalnie konieczne jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji, którą dołączymy do wniosku kredytowego. W jej ramach należy zgromadzić:

  • dokumenty dochodowe – w zależności od banku prezentujące stan naszych finansów za okres ostatnich 3 – 12 miesięcy, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o odprowadzeniu podatków itp;
  • dokumenty osobowe – czasami to tylko dowód osobisty czy inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • dokumenty dotyczące nieruchomości, którą planujemy nabyć – a więc zaświadczenia czy jest ona kupowana na rynku wtórnym, pierwotnym, czy może budowana od podstaw (tutaj w grę wchodzą odpisy z ksiąg wieczystych, umowy przedwstępne, akty notarialne etc.).

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny może być korzystnym rozwiązaniem, o ile procedura jego uzyskania nie wiąże się z dodatkowymi opłatami czy zobowiązaniami. Warto ten krok zaplanować ze sporym wyprzedzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę niestabilną sytuację ekonomiczną, która stanowi jedną z dominujących w XXI wieku tendencji.

Poprzedni artykułTrening FBW (Full Body Workout) – zasady
Następny artykułInwestowanie w akcje – jak zacząć
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Posiadanie historii w BIK praktycznie nie ma na chwilę obecną znaczenia jeśli myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Nie ma też żadnego znaczenia w negocjowaniu warunków cenowych…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię