Melisa – właściwości lecznicze i zastosowanie

melisa

Uspokajającego oddziaływania melisy nie sposób przecenić. To jednak nie jedyna zaleta tej niezwykłej rośliny. Jakie jeszcze dobroczynne dla zdrowia cechy wykazuje melisa? Właściwości cenionego w medycynie naturalnej specyfiku opisujemy poniżej.

Melisa lekarska jest ziołem mającym szerokie zastosowanie. Prócz tego, że jest ona naturalnym farmaceutykiem bywa też stosowana jako przyprawa. Ziele to posiada charakterystyczny, kojący zapach (co czyni z niego chętnie wybierany składnik w aromaterapii) oraz odświeżający posmak. Melisa ma nie tylko właściwości uspokajające, ale też pobudzające funkcjonowanie układu nerwowego. Zdolność do koncentracji oraz zapamiętywania przy systematycznym spożywaniu herbatek bądź odwarów może się znacząco zwiększyć. Odpowiednio przygotowany napar korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy. Dzięki spożywaniu napojów na bazie melisy można m.in. poradzić sobie z niestrawnością, uciążliwymi zaparciami czy wzdęciami.

Napar stosowany bywa też profilaktycznie – np. po obfitującym w tłuszcze zwierzęce, ciężkostrawnym posiłku (melisa pobudza wydzielanie soków żołądkowych, tym samym usprawniając trawienie). Rozkurczowe właściwości czynią natomiast z owego zioła skuteczny środek na bóle menstruacyjne. Warto zaopatrzyć domową apteczkę w melisę także wtedy, gdy dokuczają nam przewlekły stres czy bezsenność. Niepozorna herbatka z melisy działa na układ nerwowy tonizująco – również przy migrenach czy w stanach przewlekłego zmęczenia. Napar zaleca się również osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy – w formie uzupełnienia tradycyjnej terapii. Wbrew pozorom taka ziołowa kuracja jest naprawdę skuteczna a przy tym nie generuje skutków ubocznych, tak jak ma to miejsce w przypadku syntetycznie pozyskiwanych specyfików.

melisa

W ramach profilaktyki warto stosować preparaty na bazie melisy w przypadku zagrożenia chorobą wrzodową żołądka, miażdżycą (z uwagi na właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi). Antybakteryjne działanie znajduje zastosowanie także w formie płukanek do jamy ustnej – można dzięki nim ograniczyć rozwój drobnoustrojów i zadbać o kondycję uzębienia i dziąseł. Zewnętrznie także można stosować mieszanki na bazie melisy – na przykład do przemywania trudno gojących się ran czy też w przypadku stanów zapalnych i łojotoku. Warto docenić do zioło zwłaszcza dlatego, że jest łatwe do zdobycia a przy tym niedrogie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię