Na czym polega praca pomocy domowej

praca pomocy domowej

Znajoma mówi ci, że ma „panią do pomocy”, a ty nie wiesz, o co jej chodzi? Chcesz zatrudnić taką osobę, ale nie umiesz określić zakresu jej obowiązków? Poznaj tajniki zawodu pomocy domowej.

Pomoc domowa – czy warto?

Nawet jeśli jesteś perfekcyjną panią domu, masz prawo chcieć odpocząć od ciągłego sprzątania i dbania o porządek. Na dłuższą metę takie zajęcie każdą kobietę doprowadzi do frustracji? Powód? Czystość i porządek to stan chwilowy, codziennie musisz na nowo o niego dbać. Sytuację może dodatkowo komplikować twoja praca zawodowa. Zwyczajnie nie wystarczy ci czasu, by wydajnie pracować i efektywnie sprzątać. Zamiast wybierać, co jest ważniejsze, lub martwić się, że nie jesteś w stanie podołać wszystkim obowiązkom, rozważ zatrudnienie pomocy domowej. Nie musi to być gosposia, która będzie przebywała całymi dniami w twoim domu, równie dobrze może to być osoba, która przyjdzie raz w tygodniu posprzątać. To od ciebie, twoich potrzeb i możliwości finansowych zależy zakres obowiązków zatrudnionej osoby.

Niegdyś zatrudnienie pomocy domowej zarezerwowane było dla osób o wysokim statusie społecznym i materialnym. Dziś przeciętnie zarabiająca osoba może sobie pozwolić na dorywcze zatrudnienie kogoś na kilka godzin w tygodniu.

Ile to kosztuje?

Pensja pomocy domowej zależy od wielu czynników, ale z grubsza można powiedzieć, że decyduje zakres obowiązków oraz ilość przepracowanych godzin. Osobie, która spędza z tobą codziennie określoną ilość godzin, wypłacisz raz w miesiącu pensję za to, że jest do twojej dyspozycji. Pani, która przyjdzie posprzątać raz w tygodniu, zapłacisz każdorazowo po wykonanej pracy, chyba że umówicie się inaczej.

Cena za posprzątanie domu zależy od jego powierzchni. Stawki rynkowe za sprzątanie w Warszawie zaczynają się od kilku złotych za metr kwadratowy. Zazwyczaj oddzielnie płaci się za mycie okien. Cena za gotowanie posiłków i robienie zakupów zależy od liczby domowników i ilości posiłków, jednak można założyć, że będzie to praca całodniowa, za którą należy się pełna pensja. Można też zatrudnić pomoc domową tylko do wyprowadzania psa. Tutaj ceny zaczynają się od 10 złotych za jeden spacer i zależą między innymi od wielkości i charakteru, a także indywidualnych potrzeb psa. Dłuższy spacer kosztuje więcej.

Jeśli zatrudniasz pomoc domową na cały dzień, pamiętaj, że to, co jej zapłacisz, jest podstawą utrzymania jej i jej rodziny. Nie może to być tzw. głodowa pensja. Pomoc domowa to taka sama praca jak każda inna i trzeba ją godnie wynagrodzić.

Czego można oczekiwać od pomocy domowej

Niegdyś istniała instytucja gosposi, służącej lub pokojówki, która mieszkała ze swoimi pracodawcami w służbówce przy kuchni i wypełniała wszystkie ich polecenia. Dziś pomoc domowa rzadko mieszka u pracodawcy. Raczej pracuje określoną liczbę godzin i wraca do siebie. W czasie, który spędza w pracy, robi to, co powinna zrobić przeciętna pani domu – sprząta, gotuje, zmywa, robi zakupy, czasem tez dba o ogród i zwierzęta domowe. Jeśli chcemy zlecić coś ekstra, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Podobnie rzecz ma się na przykład wtedy, gdy chcemy, by nasza pracująca od poniedziałku do piątku pomoc domowa obsłużyła weekendowe przyjęcie.

Jeśli marzy ci się osoba, która przyniesie kawę, pomaluje ci paznokcie, poda książkę, gdy nie masz ochoty wstać, znajdzie twoją torebkę i telefon oraz także możesz zatrudnić pomoc domową.

Więcej na www.pomocedomowe.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię