Na jakiej zasadzie działa wyszukiwarka Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

Żyjemy w wieku, w którym informacja stała się towarem. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez całodobowego dostępu do rozmaitych raportów – zarówno w dziedzinie gospodarki, polityki czy nauki, jak i na gruncie prywatnym. Internet jako źródło wiadomości dawno już zdominował prasę, radio czy telewizję. Interaktywność, intuicyjna obsługa poszczególnych stron i programów sprawiają, że strony takie jak Wolfram Alpha codziennie odwiedzają setki milionów użytkowników.

Wyszukiwanie informacji w Internecie jest już nie tylko domeną witryny Google. W 2009 roku, za sprawą innego amerykańskiego koncernu powstała strona Wolfram Alpha. To innowacyjne narzędzie pozwala uzyskać odpowiedzi na pytania zadawane w języku „naturalnym”, generować statystyki, wykonywać matematyczne obliczenia różnorakiego typu. Innymi słowy wynosi ona technologię pozyskiwania wiadomości na kolejny poziom.

Bazowym systemem dla Wolfram Alpha był program matematyczny pozwalający obliczać różnego typu zadania matematyczne. Informacje podawane przez Mathematica były czytelne dla użytkownika. Czerpiący z tych doświadczeń następca rozwinął funkcje o kolejne grupy zagadnień. Zadając pytanie w języku angielskim otrzymujemy wyczerpujące informacje. Wystarczy wpisać pytanie, wyrażenie matematyczne a odpowiedź wyświetla się wraz z dokładnymi wyliczeniami oraz realizacją graficzną. O ile jednak Mathematica stanowiła program, to w formie WA ewoluowała do postaci strony internetowej. Wymagania systemowe nie są wysokie – konieczne jest jedynie posiadanie zaktualizowanej wersji przeglądarki internetowej. WA można użytkować także na smartfonach oraz iPadach produkowanych przez Apple. Koszt takiej aplikacji nie jest wysoki. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy Wolfram Alpha będzie w stanie zastąpić Google.

Wolfram Alpha

Do niewątpliwych zalet należy intuicyjna obsługa urządzenia, jednak konieczna jest znajomość angielskiego. Uzyskane odpowiedzi są wyczerpujące, o ile zadamy właściwe pytanie. Można powiedzieć, że Wolfram Alpha to wyszukiwarka danych i informacji dla osób, których wymagania są bardziej sprecyzowane, oczekują szybkich i jednoznacznych wyników oraz wiedzą, czego poszukują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię