Nadpłata kredytu – co musisz o tym wiedzieć?

nadplata kredytu

Jednym z najczęściej podejmowanych zobowiązań kredytowych pozostaje pożyczka pod hipotekę. Często stanowi ona jedyną możliwość, by nabyć wymarzone mieszkanie i rozpocząć samodzielne życie po założeniu rodziny. Należy jednak pamiętać, iż comiesięczne raty stanowią w większości znaczne obciążenie dla domowego budżetu. W takim wypadku warto wykorzystywać dodatkowe źródła dochodu czy zwroty podatkowe, dążąc do skrócenia okresu spłaty. Czym jest nadpłata kredytu i dlaczego to optymalne rozwiązanie? Zapraszamy do lektury.

Jeśli zależy nam na tym, by jak najszybciej uregulować kwotę pożyczki warto uwzględnić w domowym planie budżetowym środki, które regularnie będą przeznaczane na jej spłatę (kwota ta nie musi być jednakowa w każdym miesiącu). Nawet jeśli nadpłacanie jest umiarkowanie wysokie, to w dłuższej perspektywie wpływa ono na obniżenie wartości kapitału, na który zaciągnięto pożyczkę. Nadpłata kredytu może natomiast nie być pożądanym wariantem dla tych osób, które zaciągnęły pożyczkę po to, by środki systematycznie inwestować i pomnażać majątek. W takich wypadkach wolne kwoty finansowe nie są przeznaczane na spłatę zobowiązań. Na opłacalność nadpłaty kredytu a wpływ m.in. wysokość stóp procentowych, która determinuje to, jak wysokie bank może zaoferować oprocentowanie.  .

Należy przy tym pamiętać, że spłata kredytu w szybszym tempie nie jest dla banku najkorzystniejsza. Wpływy z odsetek, z których instytucja się utrzymuje są przecież (czasami znacząco) niższe. Stąd – jeśli nadpłaty umożliwią uiszczenie całości zobowiązania o kilka lat wcześniej, niż zakładała to umowa – jest to obwarowane osobnymi warunkami. Na ogół bank zabezpiecza się wówczas możliwością pobrania prowizji, mogącej stanowić nawet około 2 proc. całości kapitału (hipoteki). Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Przede wszystkim poprzez odpowiednie rozplanowanie nadpłaty. Jeżeli w pewnym momencie zdamy sobie sprawę, iż możliwe jest regularne dokonywanie nadpłat kredytu a tym samym skrócenie czasu zobowiązania warto wnioskować o aneksowanie umowy kredytowej. Koszty takiego posunięcia będą niższe, niż w przypadku prowizji. Sama renegocjacja to wydatek rzędu kilkuset złotych. Im większe kwoty przeznaczy się na nadpłatę, tym mniejszą cenę zapłacimy.

nadplata kredytu

Oczywiście – wszystko to wymaga ustalenia pewnego planu budżetowego, uwzględnienia w nim nieprzewidzianych wydatków etc. Również domowe finanse są związane z kompleksowym planowaniem, szczególnie w czasach, gdy gospodarka światowa stanowi jednolity, lecz podatny na rozmaite negatywne czynniki polityczne i społeczne organizm.

Poprzedni artykułZąbkowanie – co trzeba o nim wiedzieć
Następny artykułCzy warto zbierać punkty Payback?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię