Najlepszy samochód terenowy świata – Funter 4x4x4

Funter

Wydawać by się mogło, że najlepsze samochody terenowe oraz przeznaczone do „zadań specjalnych” są projektowane i składane głównie za granicą. Tymczasem Funter 4x4x4 to innowacyjny pojazd zaprojektowany przez rodzimego konstruktora. Nieoficjalnie – najlepszy terenowy samochód świata o wielu zastosowaniach. A jednak informacje o nim docierają do nielicznych – w tej kwestii postaramy się pomóc.

Funter 4x4x4 to pojazd skonstruowany w Warszawie przez PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacji). Na czym polega innowacyjność tego pojazdu? Przede wszystkim to samochód, który może dostarczać różnych rozwiązań. Jego podwozie posiada modułową budowę – dzięki temu można modyfikować kształt ostateczny auta – począwszy od modeli sportowych, poprzez pick-upy, robocze warianty, aż po rodzinne modele. Nadwozia różnią się oczywiście wielkością, jak również masą. Przyczepa ma uciąg aż do 10 ton. Warto zwrócić uwagę, że środek ciężkości jest na tyle nisko, że samochód cechuje bardzo dobra przyczepność. Na zawieszenie uzyskano patenty krajowy oraz międzynarodowy – wyjątkowy jest rozmiar i wysokość prześwity, zmienna sztywność kąta, która korzystnie wpływa na amortyzację w terenie. Zastosowany w pojeździe układ kierowniczy umożliwia wyjątkową zwrotność. Dlaczego? Cóż, w niewielu samochodach tego typu możliwy jest niezależny od siebie nawzajem skręt kół (wszystkich). Dodatkowo układ kierowniczy jest sterowany automatycznie, z podziałem na konkretne tryby pracy. Co ciekawe, ów skręt można realizować zarówno samą kierownicą, jak i samym joystickiem – a nawet w formie łączonej.

Uzyskiwany skręt może mieć bardzo duże wartości – aczkolwiek warto zwrócić też uwagę na poszczególne tryby. Ponieważ mamy do czynienia z samochodem terenowym dostępne są położenia przekładni uwzględniające: jazdę w terenie wymagającym (grząskim, wyboistym, śliskim, stromym), po terenie „normalnym” (a więc drodze asfaltowej, gdzie możliwe jest rozwijanie większych prędkości nawet rzędu od 130 – 180 km/h), a także tryb awaryjny stosowany w momencie, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia silnika, lub gdy samochód utkwi na grząskiej powierzchni.

Funter

Na rynku dostępne są wersje standardowe oraz opancerzone – należy bowiem wiedzieć, że Funter wykorzystuje się także jako samochód wojskowy, wówczas posiada on spód w kształcie litery V (o właściwościach przeciwwybuchowych). Wiele wskazuje na to, że tego typu pojazdy są przyszłością motoryzacji z uwagi na różnorodność zastosowań oraz wysoką funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię