Co należy rozumieć przez roszczenie regresowe?

roszczenie regresowe

Prawo do ubiegania się o odszkodowanie bądź też spłatę swojej części pożyczki funkcjonowało, w różnej formie, od tysięcy lat. Obecna jego instytucjonalizacja wcale nie ułatwia jednak sytuacji osób, które o rekompensatę w dowolnej postaci się starają. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych pojęć, by nie zgubić się na rozlicznych prawnych ścieżkach.

Roszczenie regresowe jest uregulowaną przez prawo formą roszczenia zwrotnego. Jego istota sprowadza się do zachodzącego pomiędzy kilkoma stronami stosunku, w ramach którego podmiot pośredniczący (na ogół ubezpieczyciel) zaspokajający potrzebę jednego podmiotu może domagać się zwrotu świadczenia od innej strony. Co istotne jednak – podmiot spełniający dane świadczenie musi być do tego zobowiązany w świetle prawa.

Roszczenie regresowe, zwane również roszczeniem zwrotnym, jest uprawnieniem ubezpieczyciela do żądania od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego w związku z zaistniałą szkodą odszkodowania. W polskim prawie wyróżnić można dwa rodzaje przysługującego ubezpieczycielowi roszczenia regresowego – regres typowy i regres nietypowy. Podstawową różnicą między tymi roszczeniami jest to, od kogo ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania – w przypadku regresu typowego jest to osoba trzecia będąca sprawcą szkody, a w przypadku regresu nietypowego będzie to najczęściej ubezpieczający lub osoba kierująca jego pojazdem.

Roszczenie regresowe ma zastosowanie nie tylko w przypadku odszkodowań. Przykładowo – jeżeli kredyt bądź pożyczka będą udziałem kilku osób, to dłużnik, który spełni świadczenie w całości (bądź też uiści większą, niż było to uwzględnione w umowie między stronami kwotę) ma prawo do egzekwowania swojej należności od pozostałych.

roszczenie regresowe

Jeszcze innym przypadkiem roszczenia regresowego, znacznie częściej stosowanym pozostaje fakt reklamacji. A konkretniej takiej sytuacji, w której sprzedawca wydaje kupującemu przedmiot, którego właściwości nie odpowiadają umowie. Często ma to miejsce w przypadku aukcji internetowych i warto wówczas dochodzić swoich praw, poprzez wystąpienie przeciwko sprzedawcy, a nawet producentowi czy importerowi. Jak zatem łatwo zauważyć roszczenia regresowe mogą przybierać różnorodną formę – oczywiście nie podaliśmy wszystkich możliwości. Każdy nabywca towaru czy usługi, osoba ubezpieczona i inni możliwi beneficjenci tego rodzaju roszczeń powinni zasięgnąć profesjonalnej porady, dzięki której będą mogli uzyskać nie tylko informacje, ale też w wielu sytuacjach zwrot kosztów.

Poprzedni artykułNa czym polegają raty annuitetowe?
Następny artykułCo to jest promesa kredytowa?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię