Nowotwór mózgu – rodzaje, diagnoza, leczenie

Nowotwor mozgu

Nowotwory niewątpliwie zaliczają się do chorób cywilizacyjnych. Niestety, biorąc pod uwagę polskie dane statystyczne, nadal w większości przypadków stanowią przyczynę śmierci. Decyduje o tym przede wszystkim niedostateczna troska o regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, jak i niezdrowy tryb życia. Nowotwór mózgu to typ raka, którego wykrycie wymaga kompleksowej diagnostyki. Jakie są jego przyczyny oraz co można zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

Nowotwór mózgu występuje w kilku odmianach. Choć nie jest to najczęstsza postać raka, to co roku zbiera on wśród Polaków, niezależnie od płci i wieku, śmiertelne żniwo. Nowotwór może być pierwotny – wtedy rozwija się w mózgu, bądź wtórny – gdy do namnażania się komórek dochodzi w wyniku przerzutów z innego ogniska choroby. Przyczyny powstawania raka mózgu są różnorodne, jednak wyróżnia się pewne ogólne czynniki sprzyjające zachorowaniom. Należą do nich m.in. czynnik genetyczny, narażenie na silne napromieniowanie, narażenie na działanie substancji toksycznych i kancerogennych, osłabiony układ odpornościowy (np. w wyniku zakażenia wirusem HIV). Dodatkowo ryzyko wzrasta w wyniku stosowania używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Rodzaje nowotworów mózgu

Wśród podstawowych rodzajów nowotworów mózgu można wyszczególnić glejaki wielopostaciowe, oponiaki, gwiaździaki, wyściółczaki, skąpodrzewiaki. Każdy z nich może mieć łagodną bądź złośliwą postać. Najgorzej przedstawiają się rokowania w przypadku glejaka, dotyka on również największej ilości pacjentów. Rozwój choroby, tak jak w przypadku wszystkich nowotworów przebiega stopniowo. Komórki namnażają się, by uformować guz. W takiej postaci generuje on charakterystyczne objawy, obejmujące m.in. bóle migrenowe, nudności i wymioty, problemy ze wzrokiem, zaburzenia poczucia równowagi, nadmierną senność. W kolejnym stadium pojawiają się też symptomy ogniskowe, dużo bardziej wskazujące na konkretną dolegliwość. Można do nich zaliczyć m.in. zaburzenia mowy (jeśli guz uciska na płat skroniowy), problemy z koordynacją ruchów i niedowłady, a także zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia (gdy nowotwór atakuje płat potyliczny) a nawet zmiany osobowości.

Ze względu na umiejscowienie nowotwory dzieli się na dwa rodzaje guzów mózgu:

  • guzy nadnamiotowe
  • podnamiotowe.

Rokowania i sposób leczenia

Poprawnie przeprowadzane, regularne badania diagnostyczne, szczególnie jeżeli należymy do grupy ryzyka (przykładowo jeśli w najbliższej rodzinie były przypadki zachorowań) to konieczność. Sprowadzają się one do badania dna oka oraz badania EEG. W przypadku niejednoznacznych wyników lekarz wypisuje skierowanie na rezonans magnetyczny bądź tomografię komputerową – dzięki nim możliwe jest stwierdzenie charakteru guza oraz jego lokalizacji i rozmiarów. Naturalnie im wcześniej choroba zostaje zdiagnozowana, tym większe są szanse powodzenia terapii. W przypadku nowotworów mózgu podstawową formę stanowi leczenie operacyjne.

Nowotwor mozgu

Neurochirurgia onkologiczna jest praktykowana w wieku specjalistycznych klinikach w kraju, przy czym uzupełnieniem zabiegu często pozostają radio- oraz chemioterapia. Nie należy też zapominać o odpowiedniej diecie, unikaniu czynników kancerogennych. Zdarza się, że konieczna jest również rehabilitacja ruchowa czy terapia innego rodzaju. Warto jednak pamiętać, że rak nie musi być utożsamiany z chorobą śmiertelną. Kluczowe znaczenie ma wczesna diagnostyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię