Obłęd zdrowego odżywiania – ortoreksja

ortoreksja

Zaburzenia odżywiania przybierają odmienne formy. Wiele z nich zaczyna się w sposób niewinny – a może zakończyć poważnym uzależnieniem i uszczerbkiem na zdrowiu. Obsesje mogą dotyczyć zarówno wielkości posiłków, jak i ich jakości. Mogłoby się wydawać, że dbanie o zawartość talerza pod kątem składników odżywczych i pochodzenia produktów to nic złego – przeciwnie – to klucz do szczupłej i zadbanej sylwetki. Niestety, jedną z poważniejszych przypadłości jest coraz częściej ortoreksja – czyli niezwykle restrykcyjne podejście do jadłospisu. Czym jest, jak rozpoznać symptomy oraz jakie są jej skutki? Zapraszamy do lektury.

Ortoreksja objawy

Ortoreksja zaczyna się od wprowadzenia w życie planu zdrowego odżywiania. Kiedy zatem ten problem wymyka się spod kontroli samych zainteresowanych? W momencie rozwoju zaburzenia ortoreksja prowadzi do stopniowego wykluczania z jadłospisu kolejnych grup produktów. Może się to skończyć poważnymi konsekwencjami, takimi jak niedożywienie, awitaminoza, choroby spowodowane brakiem minerałów, problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego. W pierwszej kolejności chodzi po prostu o wyeliminowanie produktów przetworzonych, obfitujących w konserwanty, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki. W dalszych etapach – ortorektyk przestaje jeść wędliny, mięsa wszelkiego typu, również pozornie dietetyczne, drobiowe, nabiał (mogą zawierać hormony, antybiotyki etc.), ryby i owoce morza (bo mogą być skażone metalami ciężkimi), a także warzywa i owoce nie wywodzące się z ekologicznych upraw (z uwagi na ryzyko obecności pestycydów), a nawet produkty zbożowe (również te nieprzetworzone). Jak nietrudno zauważyć – ortoreksja w zaawansowanym stadium może prowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu, zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym.

Warto pamiętać, że przyczyn ortoreksji należy się doszukiwać nie tyle w doświadczeniach, lecz w psychice.

ortoreksjaOrtoreksja  charakterystyka

Skłonne do zapadania na to zaburzenie są osoby kontrolujące swoją dietę, skoncentrowane na swoich potrzebach i zdrowiu, perfekcjoniści. W imię jakości potraw oraz tego, jak dany składnik może niekorzystnie wpłynąć na organizm rezygnują z walorów smakowych posiłków. Nie chodzi tutaj o zrzucanie zbędnych kilogramów – niemniej jednak często dochodzi również do tego.

Ortoreksja  leczenie

Terapia w ortoreksji musi być kompleksowa, wymaga konsultacji z terapeutą, ale i z dietetykiem, by na powrót przywrócić zbilansowaną dietę, w której nie brakuje mikroelementów (nawet jeśli dane warzywo nie pochodziło z uprawy ekologicznej – jego zjedzenie nie jest groźne – tego ortorektyk musi uczyć się na nowo).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię