Odwodnienie po biegunce – jak mu zapobiegać?

Odwodnienie do jedno z najczęstszych powikłań po przebytej biegunce. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u małych dzieci i niemowląt, dla których może być to zbyt obciążające. Dlatego warto wiedzieć, jak nie dopuścić do odwodnienia w czasie biegunki.

Jak dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka?

Dziecku, które boryka się z biegunką należy regularnie uzupełniać płyny. Jednak trzeba pamiętać, że najlepiej, aby była to woda lub w przypadku dziecka do 6 miesiąca życia pokarm matki/mieszanka mleka modyfikowanego. Jeżeli uznamy to za stosowne można, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą podać dziecku specjalne płyny nawadniające, które uzupełniają również elektrolity.

Do nawadniania dziecka nie można stosować soków, słodzonych i gazowanych napojów czy zup typu rosół. Woda zawarta w tych produktach nie będzie przenikała do organizmu, ale będzie dostawała się bezpośrednio do jelit i wydalana z organizmu.

Jak jeszcze można pomóc dziecku w czasie biegunki?

Dla chorego dziecka warto przygotowywać lekkostrawne posiłki. Jeżeli biegunka związana jest z nietolerancją pokarmową lub alergią, której towarzyszy również wysypka, można dla dziecka przygotować także kąpiel w krochmalu, która złagodzi objawy skórne.

W aptekach można też dostać środki łagodzące objawy biegunki, ale trzeba je wybierać mądrze. Nie powinno się podawać dziecku preparatów, które całkowicie będą hamowały wypróżnianie, gdyż w czasie oddawania stolca organizm oczyszcza się. Więcej na temat prawidłowego postępowania w czasie biegunki można przeczytać na stronie www.zdrowemaluchy.pl

Czego nie wolno robić?

W czasie biegunki nie wolno podawać dzieciom leków, które przeznaczone są dla osób dorosłych, w tym często podawanego przy biegunce węgla lekarskiego. Również przed zastosowaniem lekarstw przeznaczonych dla dzieci, a dostępnych bez recepty warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Jakich objawów nie wolno ignorować?

Niestety, czasem przy bardzo ciężkich biegunkach dochodzi do odwodnienia u dziecka. Mogą na to wskazywać takie objawy jak:

– mniejsza objętość oddawanego moczu;

– ostry zapach moczu;

– senność;

– wzdęty brzuch;

– zapadające się ciemiączko;

– zapadnięte gałki oczne.

W takim przypadku koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, który po dokładnym sprawdzeniu stanu dziecka zaleci dalsze leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię