Olejek oreganowy – co musisz o nim wiedzieć

olejek oreganowy

Oregano znane jest nam przede wszystkim jako przyprawa, w formie suszonej, dodawana m.in. do potraw kuchni włoskiej. Tymczasem olejek oreganowy to składnik, nad którego włączeniem do diety warto się zastanowić. Dlaczego? Poniżej odpowiedzi.

Olejek z oregano pozyskuje się z tej rośliny drogą destylacji, przy czym jego stężenie jest niezwykle wysokie i aby go używać, należy miksturę znacznie rozcieńczać. Substancją odpowiadającą za prozdrowotne właściwości jest karwakrol. Wieloletnie badania udowodniły, iż związek ten zdecydowanie pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, a co za tym idzie – przeciwdziała rozwojowi takich przypadłości jak miażdżyca czy nadciśnienie. Dodatkowo karwakrol jest dobrze przyswajany przez organizm. Co interesujące istnieją różne odmiany oregano pozwalające uzyskiwać olejki o odmiennym skoncentrowaniu dobroczynnych właściwości.

Olejek oreganowy – zastosowanie

Olejek oreganowy może być stosowany zarówno w formie suplementu diety, kosmetyku leczniczego jak i jako przyprawy do dań – ponownie, wiele zależy od tego, w jakim stopniu zostanie rozcieńczony. Przykładowo olejek oreganowy znajduje zastosowanie jako:

  • składnik stymulujący pracę układu immunologicznego przy obniżonej odporności;
  • środek stymulujący pracę wątroby i układu pokarmowego;
  • element uzupełnieniający poziom antyoksydantów neutralizujących działanie wolnych rodników;
  • balsam przy podrażnieniach skóry (można też dodać kilkadziesiąt kropli do kąpieli leczniczej);
  • środek redukujący objawy przy reumatyzmie czy bólu mięśni wywołanym przetrenowaniem;
  • środek odkażający jamę ustną, usprawniający przebieg leczenia przy pleśniawkach, aftach i innych problemach;
  • składnik mieszanek wspomagających terapię w alergiach różnego rodzaju;
  • element diety pozwalający na obniżenie poziomu cukru we krwi;
  • lekarstwo przy nawracających infekcjach bakteryjnych, głównie górnych dróg oddechowych oraz infekcji o podłożu grzybiczym czy pasożytniczym;

Olejkiem oreganowym można także dezynfekować powierzchnie dodając go do środków czyszczących. To bezpieczny i hipoalergiczny sposób na zredukowanie ilości bakterii, doskonały m.in. do dbania o powierzchnie, z którymi kontakt ma skóra małego dziecka.

olejek oreganowy

Jak w przypadku każdego suplementu diety czy leku, również olejku oreganowego dotyczą pewne przeciwwskazania. Nie powinny go stosować przede wszystkim: kobiety w ciąży (szczególnie w pierwszych jej miesiącach, z uwagi na działanie rozkurczowe specyfiku), kobiety w okresie laktacji, osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew (olejek także posiada takie właściwości), pacjenci na krótko przez zabiegiem bądź też bezpośrednio po przebytej operacji. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że pewnym przeciwwskazaniem pozostaje cukrzyca – zwłaszcza, jeśli chorzy zażywają leki wspomagające obniżanie poziomu cukru we krwi – a także anemia. Związki fenolowe zawarte w olejku mogą spowalniać przyswajanie żelaza, co jest kluczowym elementem terapii w tym schorzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię