Olejek z oregano – dlaczego warto włączyć go do swojej diety?

Olejek z oregano

Medycyna naturalna korzysta ze świata roślin w niezwykle szerokim zakresie. Niektóre z zastosowań składników zielarskich mogą się wydawać nieco egzotyczne, jednak po bliższym przyjrzeniu się właściwościom konkretnych specyfików można zauważyć, jak wiele do zaoferowania mają składniki ogólnodostępne, takie jak olejek z oregano. Zachęcamy, by zapoznać się z optymalnym dawkowaniem tego specyfiku.

Olejek z oregano zawiera zarówno silne antyoksydanty (wit. C oraz E), jak i mineralne składniki – miedź, mangan, magnes, wapń, potas. Dodatkowo wzbogacają go aktywne substancje chroniące organizm dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu (np. karwakrol). Olejek można stosować wewnętrznie – w postaci nalewek, odwarów czy nawet kapsułek, a także jako substancję służącą do kompresów czy nacierania skóry (zwłaszcza tej narażonej na destrukcyjne działanie wolnych rodników). W jakim celu można stosować olejek z oregano? Powodów jest bez liku.

Korzyści dla zdrowia płynące z włączenia do codziennej diety oraz pielęgnacji olejku sprowadzają się m.in. do:

  • leczenia dolegliwości bólowych, szczególnie bóli menstruacyjnych, a także związanych z zespołem policystycznych jajników czy endometriozą;
  • działań profilaktycznych oraz leczniczych w ramach zagrożenia infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi czy grzybiczymi. Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, ale też w sytuacji, gdy podejrzewane jest zakażenie E coli, salmonellą czy gronkowcem złocistym, a także pasożytami układu pokarmowego, takimi jak nicienie, tasiemce, owsiki;
  • odstraszania pasożytów takich jak komary, pchły, wszy, kleszcze i innych bytujących na skórze insektów;
  • uzupełniania niedoborów witamin i minerałów – z uwagi na to, że składniki olejku z oregano są łatwe do przyswojenia;
  • działania zwiększającego drożność układu oddechowego (olejek aplikuje się w postaci kompresów, ale i jako dodatek do inhalacji);
  • redukowania nadwagi i poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie (a nawet zmniejszania widoczności skórki pomarańczowej, jeśli olejek jest składnikiem preparatów pielęgnacyjnych).

Olejek z oregano

Widząc liczne zalety olejku rodzi się pytanie, czy jego stosowanie jest bezpieczne. Mimo, iż skutki uboczne nie są dokładnie zbadane, warto zachować ostrożność w dawkowaniu tego specyfiku, by nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej organizmu.

Poprzedni artykułBiotyna i jej wpływ na pracę organizmu
Następny artykułTajemnica bezpieczników
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię