Ostropest plamisty – jak go stosować, jakie schorzenia leczy?

ostropest plamisty

Współcześnie przyczyną pogarszającej się kondycji członków społeczeństw rozwiniętych pozostają w znacznej mierze choroby cywilizacyjne. Pośpiech, złe wybory dietetyczne, brak regularnych badań profilaktycznych czy aktywności fizycznej mogą generować poważne problemy z układem trawiennym. Na liście zagrażających jakości życia schorzeń od lat pozostają otyłość, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, nadciśnienie. Szczęśliwie – nie brakuje na rynku roślin, które włączone w prozdrowotną profilaktykę mogą wspomagać pracę narządów wewnętrznych. Jednym z nich jest ostropest plamisty.

Ostropest plamisty wywodzi się z rodziny astrowatych i występuje powszechnie na terenie Afryki Północnej, Azji Środkowej oraz Europy Południowej. Dobrze adaptuje się do zmiennych warunków klimatycznych i może być uprawiany na całym świecie.

Ostropest plamisty – zastosowanie

Roślina ta wspomaga ochronę wątroby szczególnie w przypadkach, w których doszło (bądź może dojść w niedługim czasie) do stanów zapalnych. Prewencja uszkodzeń polega na tym, że ostropest nie dopuszcza do komórek narządu toksyn. To głównie zasługa sylimaryny pobudzającej także regeneracyjne właściwości komórek. Sylimarynę pozyskuje się z owoców rośliny. Dodatkowo regularne stosowanie preparatów znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej, zapalenia dróg żółciowych czy woreczka żółciowego

W celach terapeutycznych ostropest plamisty może być stosowany przy WZW każdego typu, a także u pacjentów nadużywających alkoholu z uwagi na swoje właściwości detoksykujące. Znane jest zastosowanie ostropestu jako substancji leczniczej przy zatruciach toksynami (np. zawartymi w trujących grzybach, pestycydach). Ostropest można z powodzenie użytkować także jako „lek osłonowy” przy konieczności leczenia terminowego cytostatykami. Wspomaga pracę żołądka.

Dodatkowo ostropest znajduje zastosowanie jako środek na problemy z menstruacją (reguluje zbyt obfite miesiączki, zmniejsza uciążliwe objawy endometriozy), a także przy tamowaniu nadmiernych krwotoków innego typu (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych).

Preparaty na bazie ostropestu mogą być stosowane także dla przywrócenia ogólnej wewnętrznej równowagi organizmu, a także w profilaktyce nowotworów. Kompleksowy skład ziela i jego antyoksydacyjne właściwości zapobiegają namnażaniu się kancerogennych (oraz odpowiedzialnych za starzenie się komórek) wolnych rodników.

Przeciwzapalne działanie to nie tylko ochrona wątroby, ale też zapobieganie nadmiernemu rozwojowi blaszek miażdżycowych mogących prowadzić m.in. do zawału serca czy udaru mózgu.

Ostropest może mieć także zastosowanie w kosmetyce – redukuje poziom bilirubiny powodującego zażółcenie skóry czy gałek ocznych.

ostropest plamisty

Przeciwwskazania i dawkowanie

Na rynku zielarskim można spotkać specyfiki w formie tabletek czy kapsułek, oleju do użytku zewnętrznego, ale też ostropest w formie sproszkowanej. Skutki uboczne, jakie można odnotować przy regularnym stosowaniu to m.in. łagodne działanie przeczyszczające – jednakże możliwość detoksykacji organizmu, szczególnie obecnie, gdy nasze organy wewnętrzne są obciążane przez toksyny każdego dnia pozwala zrekompensować tę niedogodność. Naturalnie nawet ostropest nie jest w stanie zredukować objawów bardzo silnych zatruć. Nie powinny go też stosować dzieci poniżej 12 roku życia, jak również kobiety ciężarne bądź karmiące.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię