Jak pomóc dziecku przejść przez przeziębienie?

przeziebienie dziecko

Przeziębienie u dziecka to bardzo ciężki okres – zarówno dla pociechy, jak i rodziców. Jak pomóc mu przetrwać ten czas? Oto kilka sprawdzonych porad.

Nie da się ukryć – chore dziecko, to trudne dziecko. Okres przeziębienia wiąże się z rozdrażnieniem malucha, dlatego szczególnie w tym okresie warto mu tak zaplanować czas, by chorowanie nie kojarzyło mu się z końcem świata. Jak wspierać dziecko w chorobie i jednocześnie zachować spokój?

Nie zmuszaj do leżenia

Gdy nasze dziecko jest przeziębione to bardzo często zmuszamy je do leżenia w łóżku. Należy mieć na uwadze fakt, że młodemu człowiekowi takie leżenie bardzo szybko się znudzić. Dlatego też, jeśli Twoja pociecha poczuje się już lepiej, to pozwól mu wstać z łóżka. Skoro zostaje w domu to wystarczy odpowiednio ciepłe ubranie, by mogło się bawić poza łóżkiem. Weź pod uwagę fakt, że skoro chce wstać, to czuje się naprawdę na siłach, by to zrobić. Co więcej, przy zabawie dzieci bardzo często zapominają o chorobie, co przynosi tylko pozytywne rezultaty.

Nie chce jeść – na moment odpuść

Przy podwyższonej temperaturze, obolałym gardle, czy zapchanym nosie dziecko może mieć zmniejszony apetyt. Ba, nie ma w tym nic dziwnego ani niepokojącego. Jeśli nie chce zjeść jednego posiłku to nie martwmy się i odpuśćmy. Wciskanie jedzenia na silę na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Zamiast jednej dużej porcji posiłku, proponuj dziecku jedzenie częściej, ale mniejszych porcji. Takie o wiele łatwiej będzie mu zjeść. Możesz ugotować mu także danie, które wyjątkowo lubi, tak by choć trochę umilić czas choroby. Co ważne – gdy nasze dziecko jest chore nie powinniśmy dawać mu zupełnie nieznanych potraw. Wynika to z ogólnego osłabienia organizmu i problemów z żołądkiem, które mogą się w takiej sytuacji pojawić. Co zatem podać? Nie zaszkodzą kasze, lekkie zupy warzywne, kleik, czy mięso drobiowe.

Nie przegrzewaj

Często, gdy dziecko jest chore zaczynamy je bardzo ciepło ubierać. O ile przy gorączce warto by poleżało ono w łóżku w kołderce, to późniejsze przegrzewanie może tylko sprawę pogorszyć. Mimo przeziębienia dziecka starajmy się ubrać je adekwatnie do temperatury, jaką mamy w domu.

Regularnie podawaj płyny

W czasie choroby i wyższej temperatury bardzo łatwo o odwodnienie. Podawanie płynów jest kluczowe w sytuacji przeziębienia naszego dziecka. Warto pamiętać, by co jakiś czas podawać mu coś do picia. Może to być zwykła woda, czy też owocowa bądź ziołowa herbata. Częste picie – nawet małych ilości napoju – pozwoli na uniknięcie odwodnienia. Jeśli nasze dziecko prócz przeziębienia ma także biegunkę to możemy podać dla pewności elektrolity.

Pozwól się bawić

Żaden rodzic nie chce, by choroba dziecka kojarzyła mu się z prawdziwą katorgą. A może tak być, nie tylko ze względu na gorsze samopoczucie, ale także i rodzicielskie obostrzenia. Jeśli dziecko czuje się na tyle dobrze by wstać z łóżka to pozwól mu na to. Jeśli chce poukładać puzzle, bądź pobawić się klockami, to także wyraź zgodę. Dzieci zwyczajnie potrzebują zajęcia, które pozwoli im zapomnieć o chorobie.

Wybierz odpowiedzialną nianię

Czas choroby, to szczególny okres dla każdego dziecka, w którym wymaga ono zwiększonej uwagi. Jeśli dużo pracujesz i wiesz, że nie będziesz w stanie siedzieć z dzieckiem przez cały czas trwania choroby, to zdecyduj się na nianię. Warto wybrać taką, z którą szybko znajdziemy nić porozumienia. Dobrze jest szukać niani na odpowiednich stronach bądź pod hasłem np. Niania we WrocławiuGdy znajdziemy już wymarzoną nianię należy poinformować ją o naszych wymaganiach, tak by warunki współpracy od początku były jasne i klarowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię