Porady dla rodziców: jak odzwyczaić dziecko od smoczka

baby boy hold in his hand the nipple

Młodzi rodzice bardzo często decydują, że nie będą w ogóle podawać dziecku smoczka. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Okazuje się bowiem, że jest to potrzebny gadżet, który w początkowym etapie rozwoju pomaga w nauce ssania, a bez niego dziecko próbuje ssać na przykład swój kciuk. Później smoczek działa uspokajająco, a następnie staje się po prostu ogromnym problemem i rodzice głowią się, jak odzwyczaić dziecko od smoczka.

Odstawianie smoczka – kiedy najlepiej?

Okazuje się, że najlepszym momentem na odstawienie smoczka jest czwarty-piąty miesiąc życia. Jest to ten czas, kiedy maluszek potrafi już uspokoić się samodzielnie i w teorii nie potrzebuje już smoczka. Jednak wielu rodzicom wydaje się, że to za wcześnie i że zabieranie maleństwu tak ważnego akcesorium jest po prostu okrutne.

Odstawienie smoczka później jest jednak o wiele trudniejsze. Dzieje się tak, ponieważ w szóstym miesiącu życia rozpoczyna się proces przywiązywania się. Od teraz dziecko nie tylko potrzebuje smoczka, żeby się uspokoić, ale nabiera do niego emocjonalnego stosunku. Jest po prostu przywiązane, tak jak do ulubionej zabawki i rozpacz po jego zabraniu może być naprawdę ogromna. Mimo tego silnego związku, musimy przeprowadzić proces rozdzielenia, ponieważ smoczek ma wpływ na rozwój aparatu mowy oraz prawidłowy zgryz  w późniejszym wieku. Dziecko, które stale ssie smoczek zaczyna zwykle mówić później i mniej chętnie- jego buzia cały czas jest zajęta czymś innym. Jeśli dojdzie do opóźnienia gaworzenia, w czasie przesuną się tez kolejne etapy rozwoju mowy. Przeczytaj też o rozwoju mowy w kontekście społecznym.

Krok pierwszy: bez smoczka w ciągu dnia

Pierwszym krokiem do odstawienia smoczka jest zmniejszenie jego udziału w życiu dziecka w ciągu dnia. Dziecko powinno stopniowo odzwyczajać się od ssania, a najłatwiej to zrobić, kiedy będzie zajęte zabawą i eksplorowaniem świata. W takich chwilach smoczek nie będzie mu potrzebny, można więc spokojnie go zabrać i schować, a naburmuszoną minkę rozjaśnić zabawką lub książeczką.

W początkowym etapie odstawiania smoczek podaje się dziecku tylko na czas usypiania i to najlepiej wyłącznie przed nocnym snem.

Krok drugi: znajdź innego przyjaciela

Przywiązane do smoczka dziecko może nie czuć się bezpiecznie i komfortowo, jeśli nie będzie miało swojego przyjaciela pod ręką. Dobrym sposobem jest znalezienie zastępnika – czegoś, co sprawi, że maluszek zapomni o smoczku i na co będzie mógł przelać swoje uczucia.

Takim kołem bezpieczeństwa może okazać się kocyk lub pluszowa zabawka. Kolejnym krokiem jest wyciąganie dziecku smoczka z buzi jak tylko zaśnie i podsuwanie mu zamiennika, do którego będzie mogło się przytulić.

Krok trzeci: zniszczenie, zgubienie, zjedzenie przez myszki…

Kiedy dziecko coraz lepiej reaguje na czasową rozłąkę ze smoczkiem i prawie nie potrzebuje go w ciągu dnia, warto zabrać uspokajacz. Może to oczywiście być okupione wielkimi łzami, ale jeżeli odpowiednio wytłumaczysz dziecku, jak to się stało, że jego przyjaciela nie ma, będzie dużo prościej.

Świetnie sprawdzają się wszystkie złodziejskie myszki i inne wróżki, które pojawiają się w domu, by zabrać smoczek albo przypadkowo go wynoszą. Niektórzy rodzice proponują także zniszczenie smoczka lub chociaż jego przecięcie. Maluch będzie widział, że smoczek się zepsuł, a próbując włożyć go do buzi zauważy, że nie działa tak jak wcześniej. Teraz możecie przeprowadzić uroczyste pożegnanie ze smoczkiem oraz wyrzucenie go do śmieci i cóż… przygotować się na przepłakaną, ciężką noc. Na szczęście prawdopodobnie tylko jedną – dziecko, które wcześniej było stopniowo odzwyczajane, bardzo szybko się przestawi.

Poprzedni artykułTajemnica bezpieczników
Następny artykułNajlepszy samochód terenowy świata – Funter 4x4x4
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię