Pożyczki społecznościowe – inwestycja w przyszłość?

pozyczki spolecznosciowe

Zapotrzebowanie na gotówkę często bywa wyższe niż jej faktyczny dopływ w skali miesiąca czy nawet roku. Niezależnie jednak od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy istnieją sposoby, by pożyczyć mniejszą lub większą kwotę, na odmienny okres czasu oraz na zróżnicowanych warunkach. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań są pożyczki społecznościowe. Poniżej streszczamy ich istotę, a także punktujemy zalety oraz ewentualne mankamenty.

Pożyczka społecznościowa – sposób na inwestycję w przyszłość?

Warto zacząć od ogólnego wyjaśnienia terminu, gdyż nie każdy miał z nim dotychczas styczność. Pożyczki społecznościowe to nic innego jak bezpośredni stosunek osób fizycznych gwarantujący pożyczkę – przy czym istotny jest nośnik – są one bowiem zawierane przez dedykowane temu zadaniu serwisy internetowe. Modele wymiany środków finansowych mogą oczywiście przybierać różnorodną postać i zależą od tego, jak przedstawiają się potrzeby (oraz posiadane środki) poszczególnych użytkowników. Na terenie Polski pożyczki społecznościowe funkcjonują co prawda od kilku lat (a konkretniej od 2008 roku), jednakże nie cieszą się wyjątkową popularnością.Mimo, iż zakładany stosunek pomiędzy „potrzebującym” a „pożyczającym” jest korzystnym dla obu stron, to jednak istnieją istotne mankamenty takiej sytuacji.

Przede wszystkim, zawierając umowę z nieznajomą dotąd osobą trudno jest wyczuć jej intencje. Inwestujący mają jednak możliwość obniżenia ryzyka straty dzięki regulacjom bezpieczeństwa.

Pożyczkobiorcy indywidualni oraz firmy

Co jednak ze stroną, która pragnie zaciągnąć pożyczkę? Zdecydowaną zaletę stanowi fakt, że w ramach serwisów łatwo jest obliczyć ogólny koszt takiego kredytu. W serwisach social lending można znaleźć różnorodne oferty podzielone pod kątem tego, jak wielka ma być wartość transakcji, ale też jakie prawa przysługują obu stronom. Takie platformy ułatwiają znalezienie partnera kredytowego, jak również spotkani z nim i specjalizują się m.in. w kredytach na krótki okres czasu i niewielkie kwoty (między osobami fizycznymi, do kilku tysięcy złotych), ale i kredytach udzielanych osobom prawnym (przedsiębiorstwom, fundacją itp.). Oczywiście w drugim przypadku trudniej jest uzyskać pożyczkę, trzeba też przedstawić w szczegółach plan inwestycyjny.

Jakie dane trzeba natomiast podać, by zarejestrować się jako osoba indywidualna potrzebująca jedynie niewielkiej kwoty kredytu na określony cel? Teoretycznie serwisom wystarczy informacja na temat danych osobowych, tele-adresowych, numerze dowodu osobistego (celem weryfikacji wiarygodności użytkownika), numerze konta w banku, a także o źródle dochodów. Co jednak istotne, w większości przypadków nie wymaga się podawania wysokości płacy. Dzięki tym danym konkretnej osobie przyznawane są punkty – to od nich zależy, czy znajdzie się pożyczkodawcę na „rynku”. Na punkty ma też wpływ historia kredytowa (to, czy do tej pory użytkownik wywiązywał się ze zobowiązań terminowo), jak również opinie innych zarejestrowanych. W niektórych przypadkach serwisy social lending korzystają też z dodatkowych informacji – na przykład zawartych w BIK i instytucjach mu podobnych. Na ogół to jednak rozwiązanie opcjonalne.

pozyczki spolecznosciowe

Poszukując pożyczki społecznościowej warto uwzględnić rankingi tworzone w oparciu o kształt oferty, koszty podjęcia zobowiązania, a także to, czy prowadzenie konta rozliczeniowego jest odpłatne czy też nie. Tutaj jednak należy mieć na względzie, iż całościowa kwota może wynieść więcej, niż wykażą to początkowe wyliczenia z uwagi na tzw. wydatki ukryte. Na szczęście w sieci nie brakuje opinii indywidualnych użytkowników o konkretnych witrynach.

Poprzedni artykułEkran Super Amoled – co należy o nim wiedzieć?
Następny artykułCzym jest regres ubezpieczeniowy?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię