Przetacznik – poznaj jego niezwykłe właściwości!

Przetacznik

Istnieją zioła, które są znane powszechnie i szeroko stosowane. Jednak niektóre z drogocennych naturalnych substancji można poznać dopiero, gdy choć pobieżnie zgłębimy tematykę fitoterapii. Tak właśnie jest z przetacznikiem. Poniżej przedstawiamy garść podstawowych informacji o tym silnie detoksykującym zielu, które, wbrew pozorom, występuje na obszarze europejskim w wielu miejscach (a także odmianach).

Przetacznik to zioło o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Występuje, jak wspomnieliśmy, w zróżnicowanej formie. Ziele przetacznika kwitnie w okresie letnim, a po zebraniu należy je ususzyć (aby dłużej zachowało cechy charakterystyczne trzeba je przechowywać w ciepłych, ciemnych miejscach, zamknięte w szczelnych słojach).

Przetacznik skład

W składzie zioła można znaleźć m.in. flawanoidy o działaniu antyoksydacyjnym, garbniki, kwasy organiczne czy wspomagający naturalną detoksykację organizmu manitol.

Przetacznik właściwości

Kompleksowe działanie naparów, odwarów czy nalewek na bazie przetacznika sprowadza się do:

  • wspomagania metabolizmu, usprawniania procesów trawiennych, leczenia zaparć;
  • oczyszczania krwi z nadmiaru „złego” cholesterolu, wspomagania pracy wątroby oraz usuwania toksyn z organizmu;
  • oczyszczania górnych dróg oddechowych przy infekcjach różnego typu, nawet w zapaleniu oskrzeli czy płuc;
  • stymulowania układu immunologicznego poprzez przeciwzapalne oddziaływanie kwasów fenolowych, fitosteroli czy alkoholi cukrowych;
  • pielęgnacji skóry trądzikowej, redukowania wydzielanego sebum, niwelowania problemów związanych z AZS. Ziele wspomaga proces odnowy skóry;
  • wspomagania regeneracji organizmu w okresie rekonwalescencji, wsparcia w terapii wrzodów jelit, żołądka (szczególnie w połączeniu z korzeniem lukrecji, w formie naparu);
  • pozytywnego oddziaływania na pracę układu nerwowego, zdolność zapamiętywania, redukowania objawów symptomu przewlekłego zmęczenia.

Przetacznik

Przetacznik właściwości

Ziele przetacznika jest zalecane zarówno w terapii, jak i profilaktyce. Może być dawkowane nawet w znacznych ilościach, w zależności od potrzeb. Stosuje się je zewnętrznie oraz wewnętrznie. W pierwszym przypadku zalecane jest przemywanie skóry naparem bądź maceratem ze świeżego ziela, natomiast w drugim – wykorzystywany jest susz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię