Rak jajnika? Sprawdź pierwsze objawy!

rak jajnika

Wysoka śmiertelność niektórych nowotworów związana jest w znacznej ilości przypadków z tym, iż mogą się one rozwijać przez długi czas nie generując żadnych objawów. Tak też jest z niezwykle podstępnym rakiem jajnika. Warto zdać sobie sprawę, że w większości przypadków można uniknąć najgorszej postaci choroby, jeśli tyko podejmie się stosowne działania profilaktyczne.

Pierwsze objawy

Niestety, pierwsze objawy raka jajnika są mało charakterystyczne. Wzdęcia, niestrawność, brak apetytu mogą przecież charakteryzować różne stany chorobowe. W sytuacji, gdy guzy się rozwijają dochodzi już do częstych nudności i wymiotów, problemów gastrycznych i urologicznych, krwawień z dróg rodnych, pojawia się też wodobrzusze czy obrzęki rąk i nóg.

Guzy występujące w raku jajnika mogą wytwarzać hormony dające charakterystyczne objawy. Przykładowo wydzielający estrogeny ziarniszczak może prowadzić do endometriozy (schorzenia powodującego bolesne i obfite miesiączki, plamienia z dróg rodnych, nieregularność menstruacji), a w dłuższym okresie czasu do rozwoju nowotworu endometrium. Z kolei jądrzak wytwarzający androgeny powoduje takie objawy, jak: zaburzenia miesiączkowania, brak menstruacji a nawet uwidocznienie się tzw. „męskich cech” u kobiet (zaliczyć do nich można łysienie androgynowe, hirusytyzm, trądzik, zmiany w obrębie sylwetki, obniżenie głosu itp.).

Rak jajnika może pojawić się w różnym wieku. Jednym z elementów profilaktyki jest regularne przeprowadzanie badań cytologicznych oraz badań ginekologicznych. Do czynników ryzyka zalicza się zarówno genetyczne uwarunkowania, jak i środowiskowe (mniejsze szanse na zachorowanie mają panie, które rodziły, jak i te, które stosowały w ciągu ostatnich lat antykoncepcję hormonalną). Najczęściej nowotwór pojawia się u kobiet od 50 – 70 roku życia. Łagodne zmiany nowotworowe występują na ogół w jednym jajniku i można je leczyć farmakologicznie. Po kilku miesiącach dla pewności wykonuje się badanie ultrasonograficzne transwaginalne, cytologię a także test na obecność białka w krwi, kolonoskopię oraz analizy markerowe. Niestety, większość kobiet dowiaduje się o raku już w sytuacji, gdy daje on słabe rokowania.

rak jajnika

Rak jajnika – leczenie

W raku jajnika stosuje się odmienne rodzaje terapii w zależności od tego, w jakim stadium znajduje się choroba. Najlepsze szanse na pokonanie raka daje wczesna postać guza wykryta u młodych kobiet. Często nowotwór ogranicza się wtedy do jednego jajnika i może być usunięty operacyjnie tylko z jednej strony (wycina się jajnik oraz jajowód). Na ogół konieczne jest jednak wycięcie obu jajników, jajowodów, macicy i węzłów chłonnych w obrębie nowotworu. Następnie zalecana jest chemioterapia. Usunięcie narządów rodnych nawet u młodszych pacjentek wywołuje przedwczesną menopauzę z nasilonymi objawami. Można je zniwelować poprzez stosowanie terapii hormonalnej, która jest całkowicie bezpiecznym sposobem na klimakteryjne dolegliwości.

Poprzedni artykułRak nerki – geneza, objawy, leczenie
Następny artykułJak taniec pomaga w rozwoju dziecka
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię