Samojed – co warto wiedzieć o rasie?

Samojedy to psy o charakterystycznej śnieżnobiałej gęstej i puchatej sierści. Czworonogi są niezwykle przyjazne w stosunku do ludzi, dlatego są idealnymi kompanami życia, zwłaszcza dla osób aktywnych, ponieważ uwielbiają dynamiczne zabawy na świeżym powietrzu.

Psy mogą mieszkać zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Jednak, jak większość czworonogów, z pewnością będzie bardziej szczęśliwy, gdy będzie miał możliwość swobodnego wybiegania się, np. w przydomowym ogródku. Co więcej, ciepłe i puchate futro samojeda skutecznie chroni go przed zimnem, nawet w najbardziej siarczyste mrozy.

Samojed – cechy charakterystyczne

Samojedy pierwotnie towarzyszyły głównie mieszkańcom Syberii, gdzie odgrywały rolę psów zaprzęgowych, a niekiedy również myśliwskich. Psy są bardzo łagodne i życzliwie nastawione, zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Ze względu na unikalną urodę samojed to rasa, obok której nie można przejść obojętnie. Posiada on przepiękne, gęste i puchate futro w śnieżnobiałym kolorze oraz migdałowe oczy. Psu uroku dodaje również wesoły wyraz pyszczka, dlatego bardzo prawdopodobne, że podczas zwykłego spaceru psiak stanie się obiektem zainteresowań wielu przechodniów.

Jaki charakter ma samojed?

Puchate samojedy to psy bardzo aktywne i lubiące zabawę na świeżym powietrzu. Są również bardzo inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego z łatwością można ich nauczyć różnego rodzaju sztuczek czy uczestnictwa w zabawach, jak: rzucanie piłką czy frisbee. Psiaki z przyjemnością będą również towarzyszyć swojemu opiekunowi w takich aktywnościach, jak: bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking, z tego też względu to idealna rasa dla wszystkich, którzy uwielbiają spędzać aktywnie czas poza domem. Co więcej, samojedy są bardzo wyrozumiałe i przyjazne dla najmłodszych, dlatego pupile świetnie sprawdzą się jako towarzysze w domach, gdzie mieszkają dzieci. Wychowywanie psa wymaga od człowieka, przede wszystkim, ogromnych pokładów cierpliwości. Samojed to zwierze bardzo inteligentne, ale jednocześnie nieco roztargnione i szybko rozprasza się podczas wykonywania konkretnej czynności na rzecz innej, która akurat go zainteresowała w danym momencie.

Samojedy są również nieco upartymi indywidualistami i choć chętnie poddają się szkoleniu, to psy tej rasy nigdy nie stają się bezwzględnie posłuszne swojemu właścicielowi. W sytuacji, gdy z jakiegoś względu wydane przez opiekuna polecenie nie będzie psu odpowiadało, po prostu, uda, że go nie słyszy. Tutaj istotna jest rola właściciela i pomimo oporu zwierzaka, opiekun powinien prowadzić go bardzo cierpliwie i konsekwentnie.

Pielęgnacja samojeda

Sierść samojeda wymaga szczególnej pielęgnacji, aby zawsze była puchata i miękka w dotyku. Psa należy dokładnie wyczesać, przynajmniej raz w tygodniu. Sierść pupila, ze względu na jasny odcień, szybko się brudzi, ale zaleca się kąpać czworonoga, dopiero gdy jest bardzo brudny. Raz na jakiś czas warto zabrać pieska również do psiego fryzjera, który kompleksowo zadba o jego puchatą sierść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię