Siemię lniane na zaparcia – naturalnie i skutecznie!

siemie lniane na zaparcia

Składniki codziennego menu, które pozwalają na uregulowanie pracy układu trawiennego wcale nie muszą być kosztowne czy trudne do zdobycia. Za przykład skutecznego, a przy tym naturalnego produktu można podać siemię lniane. Na zaparcia czy inne problemy natury gastrycznej stosowane jest ono od wielu lat. Co wiemy o siemieniu i jak je spożywać referujemy w niniejszym artykule.

Len to roślina o wielu zastosowaniach – w medycynie naturalnej ma swoje miejsce od kilku wieków. Nasiona lnu można obecnie nabyć niemal wszędzie – nawet w niewielkich sklepach osiedlowych. Produkty na bazie siemienia dostępne są także w aptekach – wtedy mogą mieć postać kapsułek. Siemię lniane w postaci ziaren jest naprawdę niedrogie, natomiast jego skuteczność jest udokumentowana. Zaparcia są problemem powszechnym, a ich przyczyny bywają różnorakie. Pośpiech, a co za tym idzie brak czasu na zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną, życie w stresie i inne czynniki sprawiają, że dla znacznej ilości osób regularne wypróżnienia stanowią problem. Tymczasem wystarczy zaopatrzyć się w nasiona siemienia lnianego, by wspomóc pracę układu trawiennego (oraz detoksykację organizmu).

Siemię lniane na zaparcia – jak dawkować

Jak sporządzić taką mieszankę? Napar z siemienia przygotowuje się, zalewając wrzątkiem dwie łyżeczki ziaren. Całość trzeba pozostawić na około 2 – 3 godziny, by mikstura nabrała mocy. Odwar trzeba później przecedzić. Jeśli smak takiego specyfiku jest dla nas nie do przyjęcia, to zmielone ziarenka można dodawać do potraw – zup, sałatek, płatków śniadaniowych i innych mieszanek. Początkowo wystarczy 1 łyżeczka, stopniowo można tę ilość zwiększać, bowiem siemię u zdecydowanej większości populacji nie generuje skutków ubocznych.

Siemię lniane – właściwości

Prócz wspomagania prawidłowej perystaltyki jelit oraz zapobiegania przewlekłym zaparciom siemię może być stosowane także w ramach profilaktyki czy terapii w innych schorzeniach. Mimo niepozornego wyglądu i niskiej ceny siemię lniane stanowi skuteczny środek m.in. w: profilaktyce nowotworów jelita grubego czy prostaty, a także wspomaga funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. O włączeniu siemienia do jadłospisu powinny też pomyśleć panie wchodzące w okres przekwitania – udowodniono bowiem, że siemię redukuje występowanie uciążliwych uderzeń gorąca.

siemie lniane na zaparcia

Nasiona zawierają cenne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze roślinne, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu LDL i HDL we krwi. Siemię lniane, prócz swoich zdrowotnych właściwości stanowi również element pielęgnacji, na przykład w problemach z cerą (jej niedostatecznym odżywieniem i nawilżeniem czy pogłębiającymi się zmarszczkami). Dość istotną kwestią jest to, w jakiej formie siemię będzie spożywane. Ziarenka najlepiej jest mielić, bowiem wtedy całe bogactwo właściwości odżywczych jest lepiej przyswajane przez organizm. Należy przy tym pamiętać, że siemię może ograniczać wchłanialność niektórych leków – stąd, w sytuacji, gdy stosujemy inną kurację warto uprzednio skonsultować się ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię