Skóra nadwrażliwa – jak sobie z nią radzić

skora-nadwrazliwa-jak-sobie-z-nia-radzic

Skóra nadwrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych niż inne rodzaje skóry.

Skóra nadwrażliwa może występować u alergika, osoby z atopowym zapaleniem, a coraz częściej pojawia się także u osób w okresie dojrzewania. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi oraz cyklem miesiączkowym. Skóra nadwrażliwa występuje najczęściej u mieszkanek większych miast, ponieważ jej wrażliwość objawia się głownie jako nietolerancja na zanieczyszczone powietrze.

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóra nadwrażliwa staje się bardziej odporna na drażniące czynniki i odzyskuje swój promienny wygląd, a jej posiadaczki zyskują większą pewność siebie. Jednak na to potrzeba trochę czasu i samodyscypliny.

Skóra nadwrażliwa wymaga odpowiednich kosmetyków. Jej właścicielki nie mogę sobie pozwolić na wybranie pierwszego z brzegu kremu do twarzy na półce w drogerii, muszą poświęcić sporo czasu na uważne czytanie składów i wybierać tylko te kosmetyki, które nie będą powodowały u nich pogorszenia stanu skóry.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów przeznaczonych do różnego rodzaju skóry. Skóra nadwrażliwa najczęściej wymaga kosmetyków aptecznych, ale te z drogeryjnej półki także mogą się sprawdzić – pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane. Oprócz na to, jakich kosmetyków używamy, szczególną uwagę powinnyśmy poświęcić również na zniwelowanie złych nawyków żywieniowych. Skóra nadwrażliwa będzie wdzięczna, jeśli uda nam się ograniczyć ilość spożywanego cukru czy alkoholu. Z codziennej diety powinnyśmy wyeliminować substancje, których nasz organizm nie toleruje, coraz częściej jest to laktoza zawarta w krowim mleku czy gluten z produktów pszenicznych.

Czynnikiem zewnętrznym wpływającym na stan naszej skóry, którego nie będziemy w stanie wyeliminować, jest zanieczyszczone powietrze. Nikt nie będzie się wyprowadzał z dużego miasta ze względu na smog, ale warto zainwestować w dogłębne oczyszczenie skóry przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu można udać się do kosmetyczki albo zorganizować sobie domowe spa w domu. Kilka razy w miesiącu warto znaleźć chwilkę na relaks z oczyszczającą maseczką, lecz należy uważać na maseczki typu peel-off, ponieważ przy ściąganiu cera nadwrażliwa może zostać przez nie uszkodzona. Do oczyszczania sprawdzi się także peeling enzymatyczny, który nie zawiera drobinek uszkadzających naskórek, a jeżeli zależy nam na naturalnym składzie naszych kosmetyków, sięgnijmy po czarne mydło wykonane jedynie z oliwek. Działa ono na zasadzie peelingu i pozostawia twarz czysta i promienną jednak przy zbyt częstym używaniu może powodować wysuszenie skóry, co w połączeniu z wrażliwością staje się dużym problemem.

Właściwa pielęgnacja nadwrażliwej cery to długi i żmudny proces. Aby zyskać promienny wygląd należy być systematycznym, gdyż żaden, nawet najlepszy peeling czy maseczka nie pomoże nam, jeśli zostanie użyty tylko raz. Ponadto odpowiednia, zbalansowana dieta powinna stać się częścią naszego stylu życia. Mimo wielu wyrzeczeń warto się poświęcić, aby skóra nadwrażliwa nie stanowiła już dla nas problemu.

Poprzedni artykułNa czym polega praca pomocy domowej
Następny artykułLaseroterapia w kosmetologii
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię