Szybki przelew – wady i zalety

Szybki przelew

W obecnych czasach płynność finansowa jest niezwykle istotna. Wydajemy więcej i częściej. Dlatego tak istotny staje się stały dostęp do środków, szczególnie w formie elektronicznej. Usługa, jaką stanowi szybki przelew jest niezwykle popularna. Na czym polega oraz jak najlepiej z niej skorzystać?

Szybki przelew to usługa niezwykle przydatna i nie należy się jej obawiać. Bankowość elektroniczna umożliwia błyskawiczne uzyskanie potwierdzenia, a także dostęp do historii transakcji. Zminimalizowany okres oczekiwania sprowadza się w takim wypadku nie do kilku godzin, ale wręcz kilkunastu sekund. To bardzo pomocne kiedy musimy szybko uregulować płatności za usługi bądź też koszty zobowiązania kredytowego, a także w przypadku tzw. nieprzewidzianych wydatków. Posiadanie gotówki wiele straciło na popularności odkąd pojawił się pieniądz elektroniczny.

Niestety często kwestia szybkiego przelewu ma swoje ograniczenia. Przykładowo wymiana środków między rachunkami założonymi w różnych instytucjach czy też przelew wykonywany za granicę mogą obejmować nawet kilka dni. Komplikacje te udało się rozwiązać, aczkolwiek nadal jednym z ograniczeń pozostaje maksymalna możliwa kwota przelewu. W większości przypadków maksymalna kwota wynosi 100 tysięcy złotych (bądź jej równowartość w innej walucie). Czas realizacji przelewu jest ustalany indywidualnie, ale można go poznać poprzez przeznaczone do dokonywania transakcji serwisy. Co istotne – z konkretnego systemu muszą korzystać obie strony – tzn. instytucja dzięki której przesyłamy środki, jak również ta, która prowadzi rachunek odbiorcy przelewu.

Szybki przelew

Do mankamentów przelewu natychmiastowego można często zaliczać także jego stosunkowo wysoki koszt. Usługa może oczywiście być darmowa, jednak w większości banki samodzielnie ustalają stawkę. W Polsce większość przelewów natychmiastowych jest wykonywana za pośrednictwem systemu Express Elixir, obsługiwanego przez KIR – instytucję regulującą rozliczenia, jakie zachodzą między określonymi bankami. Co ciekawe Express Elixir jest najstarszym w naszym kraju oraz drugim powstałym w Europie systemem szybkich płatności. Działa 24 godziny na dobę, przez cały rok, co znacznie ułatwia przeprowadzanie transakcji, zarówno w skali makro, jak i mikro. Dzięki stałemu rozwojowi z przelewów można także korzystać przy pomocy urządzeń mobilnych.

Poprzedni artykułNa jakiej zasadzie działa leasing zwrotny
Następny artykułNa czym polegają raty annuitetowe?
Martyna M.
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię