Jak taniec pomaga w rozwoju dziecka

Jak taniec pomaga w rozwoju dziecka

Metod na aktywizacje malucha jest bardzo wiele. Kontakt fizyczny należy do jednej z nich – jest kluczowy na każdym etapie rozwoju, stymuluje dziecko również w zakresie budowania więzi z otoczeniem. Istotna jest także nabywana stopniowo świadomość swojego ciała. Jednak konkretnie, jak taniec pomaga w rozwoju dziecka i czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedzi poniżej.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że większość dzieci, nawet niemowląt, bardzo lubi ruch, a co za tym idzie „taniec”. Rytmika i muzykoterapia to doskonałe sposoby na stymulację oraz budowanie coraz większej zdolności do skupiania uwagi. Rozwój psychofizyczny dziecka przebiega na wielu płaszczyznach, a taniec pozwala osiągać imponujące rezultaty. Należą do nich m.in.:

  • zwiększenie zdolności do koncentracji oraz zapamiętywania;
  • rozwój psychomotoryczny, skrócony czas reakcji, lepsza koordynacja ruchowo – wzrokowa, rozwinięta świadomość własnego „ja”;
  • zdolność do myślenia abstrakcyjnego, rozwój wyobraźni;
  • mobilizowanie do samodzielnych działań, zainteresowanie aktywnością, sportem,
  • utrzymywanie dyscypliny (z uwagi na regularność zajęć oraz ich wymagający dla dziecka charakter);
  • lepsza adaptacja w grupie, prawidłowe zachowania społeczne, nauka podstawowych elementów kultury osobistej.

Kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia taneczne? Według zwolenników takiej aktywizacji już w okresie przedszkolnym. Wtedy wzrost maluchów jest bardziej intensywny, a pozytywne nawyki wypracowane podczas aktywności mają znaczny wpływ na dalszy rozwój. Nauka nowych układów tanecznych, systematyczny wysiłek fizyczny, ale też kontakt z rówieśnikami i dobra zabawa pomagają wyładować nadmiar energii także dzieciom nadwrażliwym, ze skłonnością do zachowań z pogranicza ADHD. Pierwszym rodzajem zajęć mogą być te skupiające się na rytmice i zabawach muzyczno – ruchowych.

Jak taniec pomaga w rozwoju dziecka

Naturalnie należy mieć na uwadze, że każdy maluch ma inne preferencje. Dlatego też dobrze jest dobrać taki rodzaj zajęć, który najbardziej będzie mu odpowiadał. Ofert różnego rodzaju szkółek tanecznych dla dzieci nie brakuje. Podstawą powinna być jednak nauka przez zabawę – taka metoda, szczególnie na początku, daje najlepsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię