Telefony z klapką. Na czym polegał ich fenomen?

telefony z klapka

Historia telefonii w formie mobilnej sięga pierwszej połowy lat 70 tych XX wieku. Wówczas to firma Motorola, a konkretniej jej zdolni inżynierowie – m.in. Martin Cooper, tzw. „ojciec” telefonów komórkowych. Na pierwszy dostępny dla klientów telefon trzeba było czekać całą dekadę, aż do 1983 roku.

Wkrótce komórki stały się symbolem prestiżu, a na rynek wprowadzano kolejne, innowacyjne modele, takie jak telefony z klapką. Na czym polegał ich fenomen oraz czy ma on szansę na powrót?

Telefony z klapką zyskały pierwszego przedstawiciela na początku 1996 roku – rewolucyjny wynalazek wyprodukował właśnie koncern Motorola. StarTAC nie tylko wyposażono w klapkę, ale też uczyniono najmniejszym dostępnym na rynku mobilnych nowości egzemplarzem, jak na ówczesne czasy. W parze z innowacyjnością produktu szła niestety jego cena, co czyniła wyrób dostępnym dla węższego grona konsumentów. Jak każda technologia, z czasem również i ta spowszechniała, co doprowadziło do spadku zarówno cen, jak i prestiżu telefonów z klapką. Zaczęto zwracać uwagę na inne parametry, a Motorola przestała być (i to stosunkowo szybko) w czołówce producentów, jeśli chodzi o telefonię komórkową.

telefony z klapka

Co ciekawe, wiodące współcześnie na rynku koncerny, takie jak Samsung czy LG skłaniają się (na razie dość nieśmiało) ku przywróceniu mody na telefony z klapką. Oczywiście współcześnie wykorzystywana technologia, w kwestii oprogramowania, dostępnych aplikacji czy chociażby samego designu modeli jest dalece bardziej zaawansowana. Można jednak zaobserwować pewne zainteresowanie konsumentów produktami „retro” – naturalnie wyposażonymi we wszystkie niezbędne dla osoby korzystającej z telefonu XXI wieku funkcje. Wizualnie jednak – klapki mają szansę, by powrócić do łask.

Rynkiem, na którym giganci upatrują się zbytu w szczególności są państwa azjatyckie. LG Wine Smart jest jednak dostępne na rynku europejskim. To prosty telefon, prezentujący się bardzo klasyczne. Jednak to wizualne nawiązanie do ubiegłych lat nie powinno nas zmylić. Jego parametry jak najbardziej odpowiadają oczekiwaniom współczesnych użytkowników. Najnowsza wersja jest wyposażona w system Android Lollipop. Interesującym rozwiązaniem jest połączenie klawiatury i dotykowego wyświetlacza (rozdzielczość to 480 x 320 pikseli). Klawiaturę wyposażono w 5 dodatkowych przycisków funkcyjnych, takich jak Quick Button (przycisk szybkiego uruchamiania dowolnie wybranej funkcji), Aparat, Kontakty, Wiadomości, oraz przycisk zatwierdzający. Można powiedzieć, że ten telefon z klapką jest dedykowany także osobom starszym, ponieważ wyświetlacz dotykowy posiada niezwykle czytelny układ 3 x 3. Można korzystać z 1 GB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci wewnętrznej, dodatkowo dostępne są karty pamięci o pojemności 32 GB. Pojemność baterii to 1700 mAh, co zapewnia stosunkowo długi okres czuwania. Naturalnie nie brakuje także takich funkcji jak Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS czy złącza USB 2.0. Zaletą może być przede wszystkim intuicyjna obsługa. Telefon jest obecny w ofercie niektórych operatorów w naszym kraju.

telefony z klapka

Z kolei model Samsung SM-G9198 wprowadzono już w Chinach czy Korei Południowej. Urządzenie to jest znacznie bardziej zaawansowane niż LG Wine Smart – co za tym idzie koszt produktu jest wyższy. Innowacje, które czynią ten telefon wyjątkowym to m.in. wysoka rozdzielczość obu wyświetlaczy (1280 x 768 pikseli). Pierwszy znajduje się wewnątrz, a drugi – na zewnątrz klapki. Oba wyświetlacze są dotykowe i wykorzystują technologię Super AMOLED zamiast popularnej LCD. Zdaniem zwolenników ma to gwarantować jeszcze lepszą jakość obrazu. Model SM-G9198 wyposażony jest w sześciordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 808. Posiada aż 16 GB pamięci, oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Urządzenie wykorzystuje technologie Bluetooth 4.1, posiada złącze USB, odbiornik GPS oraz Wi-Fi. Jak można się spodziewać ze względu na wyświetlacze, parametrami imponują także aparat fotograficzny (16 Mpix) oraz kamera umieszczona z przodu obudowy. Bateria ma pojemność 2020 mAh. Smarfon działa na oprogramowaniu Android – co pozwala na dostęp do wielu bezpłatnych (jak i płatnych) aplikacji wzbogacających funkcjonalność urządzenia. Zaporowa może okazać się jednak cena.

telefony z klapka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię