Touchpad – jak działa panel dotykowy używany w urządzeniach przenośnych?

touchpad

Pojawienie się pierwszych laptopów zrewolucjonizowało rynek urządzeń multimedialnych. Od tamtej pory rozwój nowych technologii nie stracił swej dynamiki. Do wielu przełomów nie doszłoby jednak gdyby nie wynalazek pozwalający zastąpić popularną mysz. Touchpad, bo o nim mowa, okazał się strzałem w dziesiątkę. Rozróżnia się kilka typów tego rozwiązania. Jak działa touchpad?

Użytkowanie laptopa stało się na tyle intuicyjnym zajęciem, że rzadko zastanawiamy się nad funkcjonowaniem poszczególnych jego elementów. No, chyba, że ulegną akurat awarii i konieczna jest interwencja specjalistów. Touchpad – czyli panel dotykowy – jest odpowiednikiem myszy. Na ogół spotyka się wersję o niewielkiej powierzchni, zintegrowaną z dwoma przyciskami. To jednak nie jedyny wariant. Niektóre modele posiadają tzw. „hot spoty” – ułatwiają one wydawanie komend. Skonfigurowanie panelu na bardziej zaawansowanym poziomie jest możliwe zwłaszcza w laptopach nowszej generacji, gdzie zrezygnowano całkiem z widocznych przycisków. Mogą one być zintegrowane z powierzchnią dotykową – to znajduje zastosowanie w mniejszych urządzeniach.

Touchpad działa poprzez reakcję na elektryczną pojemność palców (lub innych naładowanych elektrycznie przedmiotów – można to łatwo sprawdzić kładąc na nim np. telefon komórkowy). Zmiana położenia palca przesuwa kursor na monitorze. Przyciski obok panelu działają analogicznie, jak przyciski myszy. Kliknąć bądź zaznaczyć dany obiekt można jednak także poprzez pojedyncze uderzenie w touchpad. Panele dotykowe wbudowywane są nie tylko w laptopy, ale również w netbooki. Są praktycznym rozwiązaniem także ze względu na to, że podłączona mysz wymaga płaskiej powierzchni, po której mogłaby się przesuwać. Tymczasem współczesność wymusiła na nas konieczność mobilności i praca poza biurem, nawet w „warunkach polowych” nie jest niczym niezwykłym.

touchpad

Dzięki touchpadowi korzystanie z komputera przenośnego jest dużo szybsze. Również zwykłą klawiaturę podłączaną do komputera stacjonarnego można zastąpić wariantem wyposażonym w touchpad. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania jest fakt, iż nietrudno przypadkowo dotknąć panelu, co jest w stanie wywołać różne skutki. Strategiczne jest zatem odpowiednie położenie gładzika i to na nie warto zwracać uwagę wybierając sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię