Ubezpieczenie na życie – co warto o nim wiedzieć

ubezpieczenie na zycie

O zagrożenie zdrowia czy życia czyhające na nas codziennie w obecnej dekadzie niestety nietrudno. Zarówno niestabilna sytuacja polityczna, jak i coraz częściej występujące choroby cywilizacyjne będące główną przyczyną przedwczesnych zgonów w społeczeństwach rozwiniętych nie nastrajają optymistycznie. Ryzyko przybiera różne formy, jednak można przed nim zabezpieczyć chociaż najbliższą rodzinę. W jaki sposób? Inwestując w ubezpieczenie na życie. Co może gwarantować taka polisa oraz jak dokonać najkorzystniejszego wyboru? 

Ubezpieczenie na życie stanowi jedną z najważniejszych długoterminowych inwestycji, jaką prędzej czy później każdy z nas powinien poczynić. Ma ono znaczenie równie duże, co wzięcie kredytu, decyzja o założeniu rodziny, czy zdefiniowanie swojej ścieżki kariery. W dodatku dość często jest zobowiązaniem, które trwa dłużej niż praktykowanie konkretnego zawodu lub pozostawanie w związku małżeńskim.

Stąd zawarcie takiej wieloletniej umowy powinno być poprzedzone researchem, porównaniami warunków w przypadku konkretnych ofert, symulacją etc.

Zdecydowanie nie warto próbować dróg na skróty czy wybierać ubezpieczyciela pochopnie. Wskazane jest spotkanie co najmniej z kilkoma przedstawicielami wyselekcjonowanych wstępnie agencji.

Ubezpieczenie na życie – kryteria wyboru

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie własnych potrzeb oraz aktualnej (jak i spodziewanej w przyszłości) sytuacji materialnej. Nie warto decydować się na podpisanie umowy na pierwszym spotkaniu z agentem ubezpieczeniowym. Polisa na życie to zobowiązanie zawierane na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, toteż warto spojrzeć na ewentualne skutki z szerszej perspektywy. Ma ona zapewnić ochronę zarówno nam, jak i członkom najbliższej rodziny. Zróżnicowane czynniki mogą wpływać na opłacalność danej polisy. Zaliczyć można do nich nasz wiek, stan zdrowia, prowadzony tryb życia. Niezwykle istotny jest też zakres ochrony;

Porównując ze sobą wstępnie (a następnie na spotkaniach z przedstawicielami) kilka różnych ofert można określić, która z firm oferuje najbardziej odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom rozwiązanie. Warto pamiętać, że polisa zapewnia środki finansowe rodzinie nie tylko w przypadku naszej śmierci, ale również trwałego kalectwa czy ciężkiej choroby przewlekłej uniemożliwiającej aktywność zawodową.

Wreszcie – warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest możliwość wykonania niezbędnych badań pozwalających na kompleksowe określenie stanu zdrowia. Firma ubezpieczająca nas potrzebuje takich aktualnych danych, by oszacować ewentualne ryzyko inwalidztwa, niemożności podjęcia pracy zawodowej ze względu na złą kondycję fizyczną czy śmierci wskutek choroby. Wbrew obiegowym opiniom, jest to przydatny punkt podpisywania zobowiązania również dla nas. Z reguły bowiem badania takie nie wymagają od nas dodatkowych opłat, a otrzymujemy niezwykle istotne informacje:

  • śmierć jest rzecz jasna okolicznością, która najczęściej przychodzi nam do głowy. Wiążą się z nią przecież koszty pogrzebu, jak również całkowita utrata wkładu w domowy budżet, jaki dotychczas był naszym udziałem. W związku z tym, że pokłosiem chorób cywilizacyjnych są coraz częstsze przedwczesne zgony na podstawie oszacowanego ryzyka ustalana jest wysokość składek. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dla mężczyzny, który osiągnął już 60 rok życia, ma problemy z układem sercowo – naczyniowym, otyłością bądź innymi częstymi przypadłościami miesięczny wydatek na poczet polisy będzie nawet o kilkadziesiąt procent wyższy niż w przypadku 30 – latka odżywiającego się zdrowo, uprawiającego sport, niepalącego i niepijącego. Wedle statystyk dominującymi przyczynami przedwczesnego zgonu pozostają właśnie choroby układu krążenia, układu oddechowego oraz nowotwory, ale też wypadki samochodowe. Celem wpłacania składek jest możliwość wypłaty znacznej sumy najbliższym – niestety w większości przypadków samobójstwo zmarłego wyklucza taką możliwość;
  • przypadki inwalidztwa są na ogół różnicowane, w zależności od tego, czy ofiara wypadku bądź choroby wymaga stałej opieki oraz rehabilitacji, czy też kalectwo ogranicza się w jakiś sposób (np. do utraty wzroku, sprawności w rękach). Bezwzględnie należy sprawdzić, jak dana firma definiuje trwałe inwalidztwo oraz jakie świadczenie może nam przysługiwać. Ogólne Warunki Ubezpieczenia trzeba przejrzeć bardzo dokładnie. W ramach ubezpieczenia na życia można opcjonalnie zdecydować się także na ubezpieczenie od innych sytuacji, takich jak choroba nowotworowa czy autoimmunologiczna, pobyt w szpitalu (w czasie terminowania w placówce otrzymujemy określoną kwotę za każdą dobę szpitalną);
  • warto pamiętać też o zapoznaniu się z ewentualnymi zastrzeżeniami w umowie. Firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania rodzinie nie tylko w przypadku samobójstwa, ale również wtedy, gdy śmierć była wynikiem terrorystycznego ataku, udziału w zamieszkach czy wojny. Podobnie jest w sytuacji, gdy inwalidztwo wynika z samookaleczenia, bądź też wypadku spowodowanego pod wpływem środków odurzających czy alkoholu. Wiele zależy tutaj od konkretnych usługodawców.

ubezpieczenie na zycie

O zakresie i kwocie, na jaką chcemy być ubezpieczeni decydujemy my sami. Nie warto jednak decydować się od razu na kilkudziesięcioletnie zobowiązanie.

Rynek ubezpieczeń rozwija się dynamicznie i za kilka lat możemy znaleźć dużo korzystniejszą ofertę. Często też nasza sytuacja rodzinna zmienia się na tyle, że nie mamy w pewnym momencie nikogo na utrzymaniu.

Wtedy bez sensu jest płacenie wyższych składek. Osobnym tematem pozostają polisy dedykowane osobom starszym. Ryzyko ciężkiej choroby czy zgonu jest tutaj zdecydowanie większe, toteż nie tylko trzeba liczyć się z wyższymi składkami, ale także z tym, że nie każda firma będzie chciała podjąć się takiego zobowiązania. Stąd – dużo lepiej jest myśleć perspektywicznie i ubezpieczyć się nieco wcześniej. Ciekawym trendem na Zachodzie pozostaje ubezpieczanie dziecka w pierwszych latach życia. Takie podejście do tematu może wydawać się przesadą, jednak z pewnością jest odpowiedzialne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię