Jak ubrać dziecko na spacer

Jak ubrac dziecko na spacer

Zarówno przegrzewanie, jak i wychłodzenie organizmu kilkumiesięcznego lub kilkuletniego malucha może być przyczyną większej podatności na infekcję. Przede wszystkim jednak niewłaściwa decyzja o tym, jak ubrać dziecko na spacer powoduje jego dyskomfort. Rekreacja na świeżym powietrzu powinna być przyjemnością, okazją do dobrej zabawy a także do poznawania okolicy, kontaktu z przyrodą. Warto przyswoić sobie kilka prostych zasad zanim wyruszymy w trasę z wózkiem spacerowym.

O tym, jak ubrać dziecko na spacer decyduje szereg czynników. Należą do nich prócz panującej na zewnątrz aury i pory roku również:

  • stan zdrowia naszej pociechy i jej wiek – jak wiadomo, układ odpornościowy niemowlaka dopiero się rozwija, duże znaczenie dla tempa tego procesu ma sposób odżywiania (czy dziecko jest karmione piersią czy też mlekiem modyfikowanym). Warto pomyśleć jednak o stopniowym hartowaniu organizmu dziecka, gdy osiągnie około 5 – 6 miesiąc życia;

  • ruchliwość dziecka – niektóre maluchy mają mnóstwo energii, i wtedy należy ubrać je w jedną warstwę mniej – bo owszem, najlepiej ubierać dzieci „na cebulkę”. Biegające, truchtające, skaczące po placu zabaw dziecko szybciej się przegrzewa. Wskutek tego jego skóra pod pachami, w pachwinach czy na karku może pokryć się potówkami, które powodują dyskomfort i ból, i wymagają stosowania specjalnych maści.

Tkaniny, z których zrobione będą ubranka na spacer powinny być z naturalnych włókien, podobnie buciki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy maluch się nie przegrzeje, zawsze warto ubrać go odrobinę lżej, ale wziąć ze sobą dodatkowy sweterek czy kocyk z polaru. Warto sprawdzać systematycznie, czy dziecko ma ciepłe nóżki i główkę. Czapeczka nie zawsze jest konieczna – mimo, że wedle szacunkowych danych aż 40% ciepła z organizmu uchodzi właśnie tą drogą. Wcale nie oznacza to, że w pewnych sytuacjach dodatkowe nakrycie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jak ubrac dziecko na spacer

Zauważmy, że przegrzewanie niemowlaka – inaczej hipertermia – jest zagrożeniem dla jego zdrowia. Systematyczne powtarzanie tego błędu może doprowadzić do utraty zdolności do wydalania potu, osłabienia układu immunologicznego. Aby sprawdzić, czy niemowlakowi nie jest zbyt gorąco wystarczy dotknąć jego karku. Starsze dzieci mogą nam oczywiście o tym opowiedzieć – nie ignorujmy ich potrzeb oraz subiektywnych odczuć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię