Uniwersum Marvela

Uniwersum Marvela

Kolekcja komiksów wydawnictwa Marvel prezentująca przygody superbohaterów zyskała już status kultowej. Postacie takie jak Iron Man, Hulk, Wolverine czy Spider – Man zawładnęły masową wyobraźnią również dzięki Uniwersum Marvela – poprzez ekranizacje systematycznie pojawiające się na ekranach kin na całym świecie. Warto zapoznać się z najbardziej sztandarowymi produkcjami, o których wspominamy w niniejszym artykule.

Pierwszą ekranową propozycją w Uniwersum Marvela był „Iron Man” z 2008 roku. Obraz z Robertem Downey’em Jr. odniósł ogromny sukces komercyjny. Aktor ten zagrał również w kolejnych częściach. Co ciekawe – innym branym pod uwagę kandydatem był m.in. Tom Cruise. Fabuła filmu skupia się na przemianie głównego bohatera w superbohatera. Pierwotnie dostawca broni, Tony Stark, zostaje porwany przez rebeliantów. W tej sytuacji zmuszony jest stworzyć swoistą zbroję, by uciec – dochodzi w ten sposób do narodzin legendy. Inny godny wspomnienia film, również z roku 2008 to „Incredible Hulk”. W tytułową rolę wcielił się w nim Edward Norton – aktor kojarzony raczej z rolami dramatycznymi. Niestety tutaj wizje twórców filmu oraz aktora co do kreowania postaci nie pokrywały się, toteż w kolejnej części (w związku z sukcesem obrazu została ona bowiem zrealizowana) Hulka zagrał Mark Ruffalo.

Rok 2011 przyniósł prawdziwą obfitość filmów dla miłośników historii o superbohaterach. Na ekrany wszedł wtedy „Thor” oparty na wątkach z mitologii skandynawskiej. Za reżyserię odpowiadał Kenneth Branagh (tak, ten sam reżyser, który dotąd specjalizował się w ekranizowaniu dzieł Szekspira), a w rolach głównych zagrali Chris Hemsworth, Tom Hiddleston oraz legenda kina, Anthony Hopkins. Inny obraz z roku 2011 z Uniwersum to „Captain America: Pierwsze starcie”. Akcja rozgrywa się tutaj podczas II wojny światowej (co już wyróżnia ten film spośród innych). Ta różnorodność ukazuje, że twórcy ze studia nie pozwalają łatwo zaszufladkować swoich produkcji.

W 2012 do kin wszedł kolejny hit – „Avengers”. Był to jak dotąd najbardziej dochodowy film studia, nie tylko z uwagi na efekty specjalne czy doskonałą obsadę, ale też znane miłośnikom Marvela poczucie humoru. Naturalną kolej rzeczy stanowił zatem fakt, iż „Avengers” doczekali się kontynuacji, podobnie jak zresztą „Thor” (z podtytułem Mroczny świat, ukazał się w roku 2013). Jednym z ważniejszą dla studia produkcji pozostają „Strażnicy Galaktyki” z 2014 roku. Fabuła skupia się na chłopcu porwanym przez kosmitów…przynajmniej na początku. Za rekomendację mogą służyć nie tylko miliony zachwyconych fanów, ale też pochlebne recenzje krytyków. Mamy tutaj do czynienia z kinem rozrywkowym najwyższej próby.

Uniwersum Marvela

Niekwestionowaną zaletą ekranizacji pozostaje fakt, iż wiernie oddają one świat wykreowany w komiksach. Uniwersum Marvela to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które cenią produkcje robione z rozmachem, ogromem efektów specjalnych oraz wciągającą, nawet jeżeli czasami łatwą do przewidzenia, fabułą. Warto zaznaczyć, że postacie superbohaterów posiadają rozbudowane osobowości, co do tej pory nie było raczej kojarzone z filmami reprezentującymi ten specyficzny gatunek. W 2017 roku czekają nas kolejne premiery: „Spider – Man: Homecoming”, druga część „Strażników Galaktyki” oraz trzecia część przygód Thora – „Thor: Ragnarok”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię