Jak urządzić kuchnię? [cz. II]

jak urzadzic kuchnie

Wnętrze kuchenne można urządzić w rozmaitych stylach. Niezależnie od tego jednak, czy zdecydujemy się na bardziej industrialną, surową formę, czy też jesteśmy zwolennikami tradycyjnych klimatów warto zadbać o to, by pomieszczenie było przyjazne dla użytkowników w każdym wieku. W kuchni powinno być jasno, przestronnie i bezpiecznie. Dopiero, kiedy podstawowe warunki zostaną spełnione można mówić o dekorowaniu. Jaki styl szczególnie pasuje do wnętrza i jak urządzić kuchnię, by w pełni pokazać jego walory?

Proponujemy styl rustykalny. Mimo, iż bywa on nazywany wiejskim nie należy go mylić z cepelią. Styl rustykalny charakteryzuje się dominującą rolą elementów drewnianych oraz naturalnych tkanin czy wikliny. Wykorzystywana jest paleta barw jasnych i pastelowych, natomiast wyjątkowy klimat wnętrza tworzą detale. Nie musi być ich wiele, wystarczy kilka oryginalnych elementów by zaakcentować ogólny zamysł. Mogą to być obrazki na ścianach, wiklinowe kosze o praktycznym zastosowaniu (można w nich przechowywać np. owoce czy warzywa), lniane obrusy czy zasłony. Meble w stylu rustykalnym mogą mieć zarówno formę stylizowaną, jak i nowoczesną.

Rustykalną kuchnię można urządzić nawet jeśli nasz metraż jest niewielki. Sprzęty gospodarstwa domowego powinny być w niej bowiem jak najlepiej schowane, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce. Podobną rolę może spełnia wysuwany blat. Wyspa jest przeznaczona do większych przestrzeni. Może się doskonale komponować z rustykalną stylistyką.

Zanim rozpoczniemy pracę nad wystrojem kuchni warto przeanalizować to, w jaki sposób korzystamy z tego pomieszczenia oraz jak duże jest nasze gospodarstwo domowe. Jeśli nie spędzamy wiele czasu na gotowaniu lepiej będzie zaaranżować to pomieszczenie tak, by stanowiło miejsce spotkań ze znajomymi, spożywania posiłku. Można wtedy pokusić się o stworzenie otwartej przestrzeni – czyli połączenie kuchni z innym pomieszczeniem.

jak urzadzic kuchnie

Istotna jest też częstotliwość robienia zakupów, bo jeśli mamy tendencje do robienia zapasów, konieczne będzie wygospodarowanie miejsca na ich przechowywanie. Każdorazowo jednak kluczem do sukcesu pozostaje uporządkowanie oraz przemyślane rozmieszczenie sprzętów. Łatwy dostęp do produktów, naczynia ułożone blisko siebie, szeroki blat roboczy – to detale bez których nie sposób mówić o funkcjonalnej kuchni.

Poprzedni artykułJak zdrowo się odżywiać [cz. II]
Następny artykułNa jakiej zasadzie działają kryptowaluty
Uwielbiam koty, portugalskie wino i płyty winylowe :) Poza hobby, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i, dodatkowo, prowadzeniem niniejszego portalu. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie :)
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię