Jak urządzić kuchnię? [cz. I]

jak urzadzic kuchnie

Zwykło się mówić, że kuchnia to serce domu. Na ile we współczesnej, pełnej pośpiechu rzeczywistości pozostaje to prawdą, a nie wyświechtanym frazesem? Trudno rozstrzygnąć. Jedno jest jednak pewne – pomieszczenie, w którym przygotowuje się, a często także spożywa posiłki musi być naprawdę funkcjonalne. Jak urządzić kuchnię, by spełniała swoje zadanie niezależnie od rodzaju aranżacji – o tym można przeczytać poniżej.

W procesie aranżowania przestrzeni kuchennej istotny jest każdy z etapów. Kosztorys oraz plan wdrażania poszczególnych rozwiązań powinny być rozpisane możliwie jak najdokładniej. Poza estetyką wnętrza należy myśleć o jego użyteczności, uwzględniając przy tym metraż, jakim dysponujemy.

Aby urządzić funkcjonalną kuchnię warto sięgnąć do kilku praktycznych rozwiązań. Meble i sprzęty muszą być optymalnie rozmieszczone, dostęp do poszczególnych narzędzi nie może sprawiać trudności, a oświetlenie powinno być na tyle jasne, by przestrzeń można było użytkować bezpiecznie.

Wśród przydatnych wnętrzarskich wskazówek znajdują się m.in. takie zasady ergonomiczne jak stworzenie tzw. trójkąta kuchennego/roboczego – polega on na takim rozmieszczeniu sprzętów, by lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna(grzewcza) znajdowały się na „wierzchołkach” trójkąta. Pomaga to optymalizować czas przygotowywania posiłków czy sprzątania.

Projektując kuchnię warto mieć na względzie, by wykorzystywane materiały były jak najlepszej jakości. Dotyczy to nie tylko sprzętów, ale też mebli oraz przede wszystkim blatu. Świetnie sprawdzą się tutaj niezwykle trwałe blaty z kamienia naturalnego, najlepiej granitowe. Marmur co prawda prezentuje się efektywnie, ale wykazuje niższą wytrzymałość na zarysowania czy wysokie temperatury. Fakt, iż granitowa płyta jest droższym wariantem niż te wykonane z tworzyw sztucznych, jednak warto pamiętać, iż umeblowanie kuchni na ogół stanowi inwestycję na lata.

jak urzadzic kuchnie

A co z małą kuchnią?

W niewielkiej kuchni mamy niestety ograniczone możliwości co do aranżacji przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że wystrój musi być nudny, a całość pomieszczenia zagracona. Przeciwnie. Na rynku sprzętów AGD łączących w sobie dwie funkcje – na przykład szafki z wbudowanym piekarnikiem oraz mikrofalówką (w formie jednego urządzenia), czy też kompaktowych blenderów, które, zaopatrzone w odpowiednie końcówki, z powodzeniem mogą zastąpić duże i nieporęczne roboty kuchenne. Ciekawe rozwiązanie jeżeli chodzi o umeblowanie stanowią ruchome szafki wyposażone w robocze blaty, bądź też blaty chowane w szafkach. Istotnym jest, by maksymalnie wykorzystać powierzchnię – szafki mogą być podwieszane bardzo wysoko, aż do sufitu. Tutaj jednak należy uważać na ergonomię – najczęściej używane sprzęty powinny być zawsze w zasięgu ręki. Najlepiej sprawdzi się kolorystyka utrzymana w jasnych tonacjach, jak w każdym niewielkim pomieszczeniu. Detale czy ozdobniki oczywiście mogą się w kuchni znaleźć, jednak w umiarkowanej ilości.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię