Jak urządzić pokój nastolatka?

Jak urzadzic pokoj nastolatka

Okres dojrzewania to czas, w którym kształtuje się osobowość młodego człowieka. Bywa on szczególnie trudny dla rodziców, którzy muszą pogodzić się ze zmianami, a czasami nawet pewnym młodzieńczym buntem. Bardzo istotne jest zapewnienie dziecku przestrzeni osobistej. Jak urządzić pokój nastolatka by czuł się w nim komfortowo? Spieszymy z odpowiedziami.

Pokój nastolatka nie musi mieć dużego metrażu, jednak na pewno powinien być funkcjonalny. Duża szafa na ubrania, meblościanka z licznymi szafkami i szufladami, regał na książki i bibeloty – elementy te powinny być utrzymane w jednolitej stylistyce. Najlepiej postawić na praktyczny minimalizm, w odcieniach szarości, srebra czy chłodnego błękitu. Warto pamiętać też o doborze odpowiedniego koloru ścian. Pamiętajmy, że kolory takie jak czerwień czy różne odcienie fioletu pobudzają kreatywność oraz mobilizują do pracy. Dobrze, by barwne akcenty z takiej palety znalazły się w kąciku „roboczym”.

To tutaj umieszczamy regał z książkami oraz biurko. Współcześnie biurko nie musi mieć tradycyjnej formy. Najważniejsze jest, by łatwo było na nim utrzymywać ład. Dużo istotniejsze od biurka pozostaje jednak wygodne krzesło – nastolatek sporo czasu spędza bowiem w pozycji siedzącej przed monitorem, a jego wciąż rozwijający się kościec potrzebuje adekwatnego wsparcia.

Najważniejszą częścią pokoju pozostaje jednak nie biurko czy szafy, lecz łóżko. Najczęściej na nim młody człowiek spędza większość czasu w pokoju, korzysta z laptopa czy notebooka, czyta książki, ogląda filmy. Warto zainwestować w dobrej jakości materac – np. z pianki poliuretanowej bądź silikonowy, gdyż takie modele najlepiej wspierają kręgosłup i dopasowują się do kształtu oraz ciężaru ciała.

Jak urzadzic pokoj nastolatka

Warto pozostawić wykonanie elementów wykończeniowych czy umieszczenie detali nastolatkowi. W ten sposób będzie on mógł zaznaczyć swoją tożsamość w pokoju poprzez umieszczenie dekoracji i przedmiotów związanych z jego pasjami, ulubionymi przedstawicielami popkultury czy subkulturą z którą w danym czasie sympatyzuje. Dla dorastających osób jest to niezwykle ważne także dlatego, że pokój w którym mieszkają często pełni także funkcję miejsca, do którego zapraszają swoich rówieśników. A jak wiadomo dla nastolatków ich opinia bywa kluczowa. Warto zainwestować w dobrej jakości, solidne i uniwersalne meble, które z biegiem lat będą zmieniały swoje przeznaczenie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię