Wielkie zmiany – pierwsze miesiące życia i jadłospis rocznego dziecka

Pierwsze lata życia to nie byle co! Prawda jest taka, że chyba nikt z nas nie pamięta tego okresu. Nie mamy nawet krótkich przebłysków z czasów, kiedy mieliśmy kilka miesięcy czy nawet rok. Ale nasi rodzice – gdyby ich zapytać – mogliby pewnie godzinami opowiadać o tym okresie. To dosadnie świadczy o tym, jak bardzo ważne i niezwykłe w rozwoju człowieka są te pierwsze miesiące i lata jego obecności na świecie. Ustalając jadłospis rocznego dziecka, powinnyśmy mieć to na uwadze.

Dlaczego skomponowanie prawidłowego jadłospisu rocznego dziecka jest tak ważne?

Posiadanie dziecka to wielkie wyzwanie już od pierwszych dni jego życia. Kolejne lata również są decydujące. Zdrowa dieta, miłość, aktywności ruchowe i intelektualne dopasowane do wieku dziecka decydują o jego zdrowiu, pewności siebie i charakterze. Żadnego kochającego rodzica nie trzeba do tego przekonywać. O ile dieta noworodka jest dość prosta i składa się przede wszystkim z mleka mamy, o tyle starszym dzieciom należy ją rozszerzać – zobacz http://humana-baby.pl/produkty. Należy to robić w taki sposób, aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój, pełnię mikro- i makro-składników, ale zarazem wyrobić w nim indywidualny smak. Nawyki żywieniowe, które dziecko zdobędzie w pierwszych latach życia, najprawdopodobniej zostaną z nim już na zawsze. Dlatego jadłospis rocznego dziecka powinien być przygotowywany odpowiedzialnie, a jego planowanie poprzedzone lekturą rzetelnych źródeł wiedzy. Jakie są więc najważniejsze zasady, których należy przestrzegać w jadłospisie rocznego dziecka?

Poznaj podstawowe zasady dotyczące jadłospisu rocznego dziecka!

  1. Nie zmuszaj do jedzenia! Wbrew pozorom dziecko nie musi jeść na każde nasze zawołanie. Jeśli tylko mieści się w siatce centylowej, a zarazem jest zdrowe, energiczne i zadowolone – wszystko jest w porządku! Dziecka nie należy przekarmiać, a jadłospis rocznego malucha powinien być dostosowany do jego zapotrzebowania.

  2. Lepiej częściej, ale mniej! Sprawdza się tu zasada kilku małych posiłków zamiast jednego czy dwóch dużych. Roczniak powinien być karmiony mniej więcej 5 razy dziennie, tak aby nie był głodny pomiędzy posiłkami oraz by nie najadał się na zapas. Dzięki temu nie będzie łapczywy, a energii starczy mu na cały dzień pełen dokazywania, zabaw i… obowiązkowych drzemek.

  3. Natura… to nie bzdura! Karm dziecko naturalnymi składnikami. Im mniej produktów przetworzonych w jego diecie, tym lepiej. Im więcej pokarmów przygotowywanych w domowych warunkach, tym dieta jest bardziej wartościowa.

  4. Pozwól mu ćwiczyć małe ząbki! Jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać posiłki, dzięki którym mały człowiek będzie mógł ćwiczyć swój zgryz. Musi nauczyć się przeżuwania i gryzienia posiłków, dlatego papki i przeciery nie powinny być dłużej podstawą dziecięcej diety.

  5. Gotowane i delikatne posiłki! W jadłospisie rocznego dziecka nie ma miejsca na produkty smażone oraz mocno przyprawiane. W miarę możliwości nie sól ich wcale. Nawet jeśli tobie wydadzą się mdłe i bez smaku, nieprzyzwyczajone do soli kubki smakowe malucha na pewno będą zadowolone ze smacznego, niedoprawionego posiłku. Warto przypomnieć też, że gotowanie (np. na parze) to najlepszy sposób przygotowywania posiłków zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych).

  6. Nie zapomnij o mleku! W pewnym momencie rozwoju malucha warto rozszerzyć jego dietę i zastąpić część posiłków mlecznych innymi produktami. Warto jednak pamiętać, że mleko mamy nadal ma dla maleństwa duże znaczenie. Mleko to bowiem doskonałe źródło żelaza i witamin, a nisko przetworzone dostarcza też zbawienne dla funkcjonowania układu pokarmowego kultury bakterii probiotycznych.

Mimo natłoku nowych obowiązków związanych z rodzicielstwem, warto zadbać o to, aby jadłospis rocznego dziecka był idealnie dostosowany do jego wymagań. To wysiłek, który zaprocentuje w przyszłości – dzięki temu nasza pociecha będzie nie tylko zdrowa, ale i pełna energii. Dziecko które jest prawidłowo odżywione może rozwijać bez większych problemów i przeszkód ze strony własnego organizmu. Choć żadna dieta nie uchroni naszego roczniaka przed wszystkimi czyhającymi zagrożeniami, stanowi ważny element świadomego wychowania. A nowemu członkowi rodziny gwarantuje bezpieczny start w kolejne etapy wspaniałego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię